Venäjän kenraalin mukaan sota on ”erikoisoperaatio”, koska siinä pelastetaan ihmisiä

Venäjältä esiteltiin uusi propagandaselitys.
Joukkohaudasta kaivettuja siviilien ruumiita Ukrainan Butsassa. LEHTIKUVA / AFP Fadel Senna
Joukkohaudasta kaivettuja siviilien ruumiita Ukrainan Butsassa. LEHTIKUVA / AFP Fadel Senna

Venäläisen kenraalin mukaan hyökkäys Ukrainaan on erikoissotilasoperaatio sodan sijasta, koska Venäjä pelastaa siviilejä.

Venäjä on kutsunut Ukrainan sotaa alusta alkaen ”erikoissotilasoperaatioksi”. Propagandakäsitteellä on mitä ilmeisimmin pyritty hämärtämään sotatoimien laajuutta kotimaassa sekä perustelemaan, miksi Venäjälle ei ole julistettu sotatilaa ja otettu käyttöön siihen liittyviä poikkeuslakeja ja liikekkannallepanoa.

Nyt Venäjältä kuitenkin tarjotaan uutta selitystä termille.

Venäjän valtion media RIA Novosti on julkaissut artikkelin, jossa siteerataan venäläisen kenraalieversti Vladimir Shamanovin haastattelua venäläislehdelle. Siinä hän avaa sodan ja erikoissotilasoperaation eroa.

– Pääasia on ihmisten pelastaminen. Tämä on erikoissotilasoperaation ja sodan ero. Sota viittaa erilaiseen asenteeseen. Sota on sotaa, kenraali selvittää.

Todellisuudessa Venäjän joukot ovat laajan todistusaineiston perusteella syyllistyneet Ukrainan siviiliväestöön kohdistuneisiin systemaattisiin julmuuksiin. Ukrainasta on kerrottu siviilien summittaisista teloituksista ja kidutuksesta. Venäjän tykistö ja ilmavoimat ovat taas tulittaneet runsaasti siviilikohteita kuten asuinalueita, kouluja ja sairaaloita.

Bell-yhtiön Venom-kopterit auttaisivat lisäksi modernisoimaan Ukrainan ikääntynyttä kuljetuskopterilaivastoa.
Venäjän eteneminen voi uhata Ukrainan kannalta tärkeää kaupunkia Donetskin alueella.
Venäjä on järjestelmällisesti häirinnyt Ukrainan huoltoreittejä Kupjanskin alueella.
Mainos