Venäjän ilmapuolustus lamaantui Krimillä

Ukrainan droonit tuhosivat muun muassa useita harvinaisia Be-12-lentokoneita.
Räjähdedrooni lähestyy venäläiskonetta. / DIUkraine / Telegram
Räjähdedrooni lähestyy venäläiskonetta. / DIUkraine / Telegram

Ukrainan sotilastiedustelu HUR kertoo tuhonneensa useita Venäjän sotilaskohteita miehitetyllä Krimin niemimaalla.

Venäjä on menettänyt syyskuussa tehdyissä droonihyökkäyksissä Mi-8-helikoptereita, useita tutkajärjestelmiä ja ainakin yhden laivan.

Ukraina onnistui tuhoamaan ensi kertaa kaksi Be-12 Tshaika -lentovenettä, jotka on suunniteltu sukellusveneiden etsintään ja torjuntaan. Harvinaisten koneiden sisältämiä järjestelmiä kuvaillaan arvokkaiksi.

Europarlamentaarikko (kok./EPP) ja evp-kenraalimajuri Pekka Toveri pitää viimeaikaisia iskuja merkittävinä.

– Venäjän ilmapuolustus Krimillä näyttää olevan lamautettu. Kukaan ei ilmeisesti uskalla kertoa pomoille, koska lentokalustoa ei ole evakuoitu turvaan, Toveri kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Poimintoja videosisällöistämme

Venäjän laivastolla oli arsenaalissaan vain muutamia Be-12-potkurikoneita. Niiden katsottiin sopivan erityisen hyvin Krimin niemimaan rannikkovesien partiointiin.

Sukellusveneiden sijasta laivaston suurimpana uhkakuvana ovat olleet ukrainalaiset meridroonit. Kauko-ohjattavat pikaveneet ovat aiheuttaneet viime vuosina suuria tappioita Mustanmeren laivastolle, joka on joutunut vetämään suurimman osan kalustostaan Novorossijskin satamaan Venäjälle. Ne eivät juurikaan operoi merialueella riskien vuoksi.

War Zone -sivuston mukaan Ukrainan tuoreimmassa iskussa ilmeisesti tuhoutui puolet Venäjän laivaston Be-12-koneista. Konemallin ensilento tehtiin 1960-luvulla, ja se oli käytössä koko kylmän sodan ajan.

On mahdollista, että koko konetyypistä joudutaan luopumaan tuoreiden tappioiden myötä. Venäjä ehti poistaa koko Be-12-kalustonsa jo vuonna 1992, mutta niiden operatiivinen toiminta on jatkunut siitä huolimatta tähän päivään asti.

LUE MYÖS:
Nolo loppu Mustanmeren laivastolle, alukset eivät uskalla poistua satamasta (VU 23.9.2025)

Tuotantotasot ovat laskeneet yhtäjaksoisesti kuuden kuukauden ajan.
Venäjän miehittämällä niemimaalla kärsitään polttoainepulasta.
Pietariin kohdistuneiden iskujen jälkeen Venäjä on nyt luimistellut perinteisen konsertin syrjään keskustasta. Kesän suuri ilmailunäyttely peruttiin kokonaan.
Mainos