Väitetyllä pommivideolla näkyy venäläiskoptereita. www.twitter.com

Venäjän helikopterit räjähtivät kentälle lähellä Latvian rajaa, Ukraina vihjaa olevansa vastuussa

Videon väitetään näyttävän räjähteiden asettamisen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan sotilastiedustelu vihjaa olleensa Venäjän Pihkovassa tapahtuneiden räjähdysten takana.

Venäläismedia Baza kertoi eilen useiden räjähdysten tuhonneen kaksi Ka-52-taisteluhelikopteria lentotukikohdassa. Räjähdykset tapahtuivat ilmeisesti Ostrovissa. Se tunnetaan myös Veretjien lentokenttänä. Tukikohta sijaitsee vain noin 35 kilometrin päässä Latvian rajasta. Ukrainaan paikalta on matkaa linnuntietäkin useita satoja kilometrejä.

Verkkouutiset kertoi räjähdyksistä tässä.

Ukrainan sotilastiedustelun Telegram-päivityksen mukaan iskussa tuhoutui myös Mi-28N-helikopteri ja vaurioitui kaksi muuta kopteria.

Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt alta löytyvä video, jonka väitetään näyttävän räjähteiden asentamista venäläistukikohdassa. Videon aitoutta ei ole voitu vahvistaa. Sillä näkyy kuitenkin Ka-52-koptereita ja räjähdettä virittävä henkilö.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)