Kovana ulkopolitiikan haukkana tunnettu radikaali venäläispoliitikko Aleksei Zhuravljov uhkaa Itämeren alueen valtioita kovilla toimilla, mikäli Venäjän öljyliikennettä hoitaviin niin kutsuttuihin varjolaivoihin puututaan.
Duuman puolustusvaliokunnan ensimmäinen varapuheenjohtaja sanoo Abzatsin haastattelussa, että minkäänlainen ”hyökkäys meidän laivojamme vastaan” tulisi käsittää hyökkäyksenä Venäjän federaation alueelle.
Jutussa kommentit liitetään nimenomaisesti Venäjän niin kutsuttuun varjolaivastoon. Tällä tarkoitetaan tavallisesti jonkin toisen valtion lipun alla seilaavia usein huonokuntoisia ja vakuuttamattomia tankkereita. Venäjä kiertää niillä talouspakotteita.
Artikkelissa viitataan aluksi Politicon juttuun, jonka mukaan Euroopan maiden johtajat pohtivat kulisseissa Itämerellä Venäjän öljyä rahtaavien alusten laajoja pysäytyksiä ja tällaisten toimien vaatimaa lainsäädäntöä.
– Baltian maat voivat tehdä, mitä tahtovat: säätää yksin haluamiaan lakeja, irrottaa itsensä Venäjän sähköverkosta – mutta tämä on silkkaa pelleilyä, Zhuravljov uhoaa.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Hän jatkaa, että pari tankkeriin asennettua konekivääriä riittäisi torjumaan kaikkien Baltian maiden laivastot yhdessä.
– He tulevat jälleen kerran pyytämään apua Natolta. Toivon, että liittoa käytännössä johtavasta Yhdysvalloista löytyy järkevämpää väkeä kuin näistä Baltian pseudovaltioista, venäläispäättäjä toteaa.
Aleksei Zhuravljovin mukaan Venäjä voisi alkaa vastatoimena pysäyttää länsimaisia laivoja ja nousta aluksille. Hän varoittaa myös Venäjän Itämeren laivaston toiminnan kiihdyttämisestä. Tätä ei avata enempää.
Abzatsin artikkelissa viitataan myös venäläisen sotilasasiantuntija, kommodori (evp) Vasili Dandikinin kommentteihin.
Tästä löytyvässä jutussa sanottiin jälleen Politicoon viitaten, että erityisesti Suomi ja Baltian maat ajavat kovia toimia Venäjän varjolaivoja vastaan.
Venäläinen evp-upseeri arvioi, että alusten pysäyttäminen voisi johtaa kovaan vastaukseen.
– Venäjä voi järjestää vastauksena sotalaivasaattueita aluksille. Toivon eurooppalaisten ymmärtävän tämän ja pidättäytyvän tällaisen askeleen ottamisesta. Muuten emme ole kaukana sotatoimista.
Viron presidentti Alar Karis esitti sunnuntaina, että EU:n tulisi lopettaa kaikki Venäjän energiantuonti ja harkita jopa täyttä kauppasaartoa Venäjälle.
Karis kommentoi asiaa, kun Baltian maat irrottivat viikonloppuna energiajärjestelmänsä Venäjän verkosta. Asia on ollut pitkään tapetilla Moskovan propagandassa.