Venäjän varapääministeri Alexander Novak sanoi ennen G7-maiden kokousta, ettei Moskova enää toimita öljyä ja bensiiniä maihin, jotka päättävät toteuttaa hintarajoituksia.
G7-maiden valtiovarainministerit keskustelevat perjantaina kokouksessaan hintakaton asettamisesta venäläiselle öljylle ja bensiinille.
– Tämä on mielestämme tehokkain tapa iskeä lujasti (Vladimir) Putinin tuloihin, ja sen tekeminen ei johda pelkästään Putinin öljytulojen laskuun, vaan myös energian maailmanlaajuisiin hintoihin, Valkoisen talon lehdistösihteeri Karine Jean-Pierre sanoi keskiviikkona.
Novak kutsui ehdotuksia rajoitusten asettamisesta täysin absurdiksi, ja että ne voivat tuhota maailmanlaajuiset öljymarkkinat.
– Jos he asettavat hintarajoituksia, emme yksinkertaisesti toimita öljyä ja öljytuotteita sellaisille yrityksille tai valtioille, jotka asettavat rajoituksia, Novak sanoi CNN:n mukaan.