Venäjä otti käyttöön järeän aseen Pohjois-Koreasta

Raketinheitinjärjestelmän iskualue on 43–60 kilometriä.
Kuvakaappaus videolta. / X.COM
Kuvakaappaus videolta. / X.COM

Verkossa leviävällä videolla vaikuttaisi näkyvän ensimmäinen todiste siitä, että Venäjä on ottanut käyttöön pohjoiskorealaiset raketinheittimet laittomassa hyökkäyssodassaan Ukrainaa vastaan. Tämän 240 millimetrin M-1991 Juche 100 MLRS -raketinheitinjärjestelmän iskualue on 43–60 kilometriä, mutta viime vuonna Pohjois-Korean raportoitiin testanneen onnistuneesti M-1991:lla laukaisemista 80 kilometriin.

Näistä raketinheitinjärjestelmistä on tehty näköhavaintoja aikaisemminkin, mutta tämä kerta on tiettävästi ensimmäinen kun M-1991:n laukaisu Ukrainaa vastaan on dokumentoitu. Videon kuvauspaikasta ei ollut keskiviikkona alkuillasta löydettävissä luotettavaa tietoa avoimista lähteistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Huhtikuussa havaittiin, että Venäjä siirsi raskasta pohjoiskorealaista Koksan-tykistöä Krimin niemimaalle. Nämä 170 millimetrin tykit voivat oikeanlaisilla ammuksilla varustettuna ampua jopa 60 kilometrin päähän, ja niillä on ollut tärkeä rooli Venäjän vastahyökkäyksessä Kurskissa.

Talven aikana Pohjois-Korea on siirtänyt Venäjälle lisää sotilaita syksyllä lähettämiensä noin 11 000 sotilaan lisäksi. Joukkojen mukana lähetettiin Etelä-Korean mukaan ”merkittävä” määrä lyhyen kantaman ballistisia ohjuksia, 170 millimetrin haupitseja ja parisataa kranaatinheitintä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

 

 

 

Pahasti vaurioitunutta fregattia ei voida käyttää ohjusiskuissa Ukrainaan.
Eniten ongelmia on moottoreissa, laskutelineissä sekä ohjaamon ja matkustamon paineistuksessa ja ilmastoinnissa.
Ukrainan puolustusministeri haluaa eliminoida jopa 50000 venäläissotilasta kuukaudessa.
Mainos