– Leipzigin tapauksesta sabotaasiin puolustusalan valmistajia vastaan kymmenessä EU-maassa, salaiseen sijaisvärväykseen, lentoliikenteen GPS-häirintäin, drooni- ja ohjushyökkäyksiin Naton ilmatilaan, merenalaisten kaapelien katkaisemiseen Itämerellä ja kyberhyökkäyksiin, Ceutan kriisiä hyödyntävistä rajuista disinformaatiokampanjoista uusiin paljastuneisiin maanalaisiin tunneleihin Valko-Venäjältä Baltiaan – Venäjä hyökkää jo aktiivisesti Eurooppaan, luettelee Ukrainan ulkoministeri Andrii Sybiha viestipalvelu X:ssä.
Hänen mukaansa nyt ei ole aika toiveajattelulle.
– Nämä tapaukset on otettava vakavasti, laajemman pahantahtoisen strategian koordinoiduina osina, Sybiha toteaa.
Hänen mukaansa kaikkien on muistutettava, että ”Venäjän aggressiota Ukrainassa – sekä vuonna 2014 että 2022 – edelsivät juuri nämä taktiikat”.
– Näitä olivat yhtenäisyyden horjuttaminen, kansallisen päättäväisyyden heikentäminen ja maaperän valmistelu sotilaallisille toimille.
Sybihan toteaa tällaisen skenaarion estäminen vaatii voimaa ja päättäväistä, ennakoivaa strategiaa.
– Ensinnäkin Venäjän kansalaisten läsnäoloa Euroopassa on rajoitettava rajusti. Venäläisten taistelijoiden maahantulo EU:hun on kiellettävä, ja ei-välttämättömät maahantuloviisumit on vähennettävä ehdottomaan minimiin. Tämä on välitön kansallisen turvallisuuden kysymys, hän painottaa.
Toiseksi, kaikki siteet Venäjään, mukaan lukien kauppa, on Sybihan mielesta katkaistava.
– Jokainen tällainen yhteys on potentiaalinen heikko kohta, jota Moskova käyttää Eurooppaa vastaan. Kauppasaarto, ankarat pakotteet ja kaikkien energiahankkeiden, mukaan lukien atomienergian, katkaiseminen.
Kolmanneksi Sybiha esittää Venäjän vaikutusverkostojen täydellistä purkamista Euroopassa.
– Kaikkien Rossotrudnitšestvon ja ”venäläisten talojen” sulkeminen, kulttuuri- ja tiedevaihdon katkaiseminen, venäläisen propagandan ja sen mahdollistajien kieltäminen sekä poliittista ja liike-elämän eliittiä korruptoivien laittomien verkostojen paljastaminen.
Ulkoministerin mukaan nämä askeleet eivät ole vain Ukrainan, Venäjän kanssa sodassa olevan valtion, vaatimuksia.
– Ne saattavat olla viimeinen mahdollisuus Euroopan hallituksille suojella omia kansalaisiaan, talouksiaan ja demokraattisia instituutioitaan, Sybiha varoittaa.
Hänen mukaansa valinta on ”joko – tai”.
– Joko Moskova onnistuu harmaan alueen hyökkäyksessään Eurooppaa vastaan tai Eurooppa osoittaa päättäväisyyttä suojella ihmishenkiä.
Sybiha muistuttaa, että ukrainalla on valtava kokemus Venäjän aggression torjumisesta kaikissa muodoissaan.
– Olemme valmiita jakamaan aktiivisesti kokemuksiamme ja ottamaan ratkaisevan roolin rauhan ja vakauden suojelemisessa koko Euroopan mantereella. Olemme avoimia jokaisen Euroopan hallituksen pyynnöille asiaankuuluvasta yhteistyöstä, hän lupaa.