Ukrainan asevoimat ilmoittaa torjuneensa viimeisen vuorokauden aikana kymmeniä venäläisjoukkojen hyökkäyksiä maan itäosissa. Venäjän arvioidaan menettäneen pelkästään lauantaina 660 sotilasta, kuusi panssarivaunua ja seitsemän tykistöjärjestelmää.
Hyökkäykset ovat jatkuneet myös Donetskin alueella sijaitsevan Vuhledarin edustalla, jossa Venäjän Tyynenmeren laivaston jalkaväkiprikaatit kärsivät aiemmin helmikuussa raskaita tappioita.
Ukrainan 72. motorisoidun prikaatin julkaisemilla lennokkivideoilla näkyy venäläisajoneuvojen etenevän avomaastossa kohti Ukrainan puolustusasemia. Useita panssarivaunuja ja panssariajoneuvoja tuhoutui miinoihin tai tykistötuleen.
Osa venäläisajoneuvoista näyttää ajaneen kovaa vauhtia eteenpäin, pysähtyneen tuhoutuneiden ajoneuvojen luona ja kääntyneen saman tien takaisin.
Ukrainan mukaan venäläisjoukkojen taktiikka on pysynyt viime viikkoina samana, mutta alueelle on siirretty lisää sotilaita kuluneiden yksiköiden täydentämiseksi. Miehitetystä Melitopolista kuljetetut uudet sotilaat on tiettävästi ohjattu laivaston 155. ja 40. prikaateihin.
ISW-ajatuspaja arvioi Venäjän siirtäneen alueelle mahdollisesti myös Wagner-palkkasotilaita.
“Some fools never learn.
Play with the fire,
And you’re gonna get burned.”
Steve Wariner#Vuhledar🎥 72nd Mechanized Brigade pic.twitter.com/1Yg6rFdZPq
— Defense of Ukraine (@DefenceU) February 25, 2023