Satelliittikuvat paljastavat, että Venäjä on ryhtynyt rakentamaan suojia pitkän kantaman pommikoneilleen. The War Zone -julkaisun (TWZ) hankkimat kuvat Engelsin lentotukikohdasta näyttävät, miten raskaat suojarakennelmat ovat nousseet koneiden säilytyspaikoille.
Engels-2 on paitsi yksi Venäjän keskeisimmistä pitkän kantaman ilmailun solmukohdista. Tukikohta on pitkään ollut Ukrainan keskeinen kohde, koska sillä on keskeinen rooli Venäjän risteilyohjuskampanjassa Ukrainaa vastaan. Saratovissa sijaitsevasta Engels-2:n tukikohdasta on alle 500 kilometriä Ukrainan rajalle.
Muutos on Venäjän mittakaavassa merkittävä. Aiemmat suojarakenteet on mitoitettu taktisille koneille, ja arvokkaat strategiset pommikoneet ovat olleet ulkosäilytyksessä vuosikymmeniä. TWZ:n hankkimien, 20. kesäkuuta otettujen kuvien perusteella nyt rakennettavat uudet suojarakenteet vastaavat kuitenkin Tu-95MS Bear-H- ja Tu-160 Blackjack -koneiden mittoja. Molempia näistä tyypeistä on käytetty laajasi hyökkäyksessä Ukrainaa vastaan ja varsinkin iskuissa Ukrainan energiainfrastruktuuriin.
Engelsin lentotukikohta rakennettiin uudelleen vuosina 2012–2017. Defense Express -julkaisu havaitsi keväällä 2025, että pommikoneiden kokoisten suojattujen suojien rakentaminen aloitettiin. Tämä tapahtui pari kuukautta ennen Ukrainan laajamittaista drooni-iskua useisiin pommikonetukikohtiin. Operaatiossa Ukrainaan kytketyt toimijat kuljettivat FPV-lennokkeja Venäjälle ja laukaisivat niitä kuorma-autoista useiden lentotukikohtien läheltä. Kohteina olivat Venäjän strategisen ilmailun tukikohdat, joissa oli Tu-95- ja Tu-22M3-pommikoneita sekä muita arvokkaita ilma-aluksia. Vaikka Engels-2 ei ollut tämän operaatio hämähäkinverkoksi kutsutun iskukampanjan kohteena, on Ukraina iskenyt sinne useasti aikaisemmin.
Seuraavana päivänä hämähäkinverkko-iskujen jälkeen Venäjän puolustusministeri Andrei Belousoville esiteltiin Blackjack-kokoisen lentokonesuojan pienoismalli.
Venäläisissä lentotukikohdissa on tehty muitakin suojaustoimia: käytössä olevien koneiden välille on rakennettu suojavalleja ja käytöstä jo poistettuja koneita on sijoitettu näkyville syöteiksi. Erikoisempiin suojatoimiin lukeutuvat yritykset maalata koneiden kuvia kiitotiehen sekä autonrenkaisen sijoitteleminen parkissa olevien koneiden rungon ja siipien päälle. Autonrenkailla on pyritty ilmeisesti hämäämään Ukrainan kaukovaikutteisia ohjuksia ja niiden infrapunaetsimellä varustettua maaliinohjautumisen järjestelmää.
Kuinka tehokkaita nyt rakennettavat suojat sitten ovat, jää nähtäväksi. TWZ:n mukaan ainakin joissain tukikohdissa metallikehikosta rakennetut suojat toimivat paremminkin näkösuojina estäen pienempiä tuhodrooneja hakeutumasta kohteisiin kuin oikeasti iskunkestävinä rakenteina.