Varusmiesten maanpuolustustahto jatkoi nousuaan

Joulukuussa kotiutuneiden varusmiesten loppukyselystä tuli ennätyskorkeat tulokset.
Alokkaita sotilasvalatilaisuudessa Kirkkonummen Upinniemessä 10. elokuuta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Alokkaita sotilasvalatilaisuudessa Kirkkonummen Upinniemessä 10. elokuuta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Joulukuussa 2023 kotiutuneiden varusmiesten loppukyselyssä saavutettiin nykymuotoisen kyselyn (2014-2023) korkeimmat tulokset. Saapumiserittäin kerättävät loppukyselyt kertovat Puolustusvoimille varusmiehen näkemyksen palvelusajastaan.

Kotiutuvien varusmiesten loppukyselyssä arviot annetaan asteikolla 1–5. Joulukuussa kotiutuneiden kyselyssä varusmiesten maanpuolustustahto (4,6), armeija-aika (4,3) ja liikuntakoulutus (3,8) nousivat ennätykselliselle tasolle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi muun muassa tyytyväisyys henkilökuntaan (4,3), arvio ryhmänjohtajista (4,0) sekä upseerikokelaista (4,3) ovat säilyneet korkealla tasolla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Loppukyselyn tulokset osoittavat myös, että sota Ukrainassa on vahvistanut varusmiesten palvelusmotivaatiota ja tahtoa puolustaa maataan. Kauttaaltaan nousua on tapahtunut vuodesta 2022 lähtien juuri varusmiesten maanpuolustustahdon ja palvelusmotivaation osalta.

Kyselyillä on merkittävä rooli koulutuksen kehittämisessä. Palautekyselyt analysoidaan kaikilla Puolustusvoimien johtamistasoilla Pääesikunnasta perusyksikköön. Pitkällä aikavälillä tulokset ovat olleet nousevalla trendillä.

Palautekyselyt uudistuvat vuoden 2024 alusta, mutta osassa tuloksista säilyy vertailukelpoisuus aikaisempiin vuosiin.

Karjalan prikaatissa kuoli varusmies tiistaina.
Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Puolustusvoimat kertoo torjuvansa mahdolliset Suomen ilmatilaan luvatta tulevat lennokit.
Mainos