Kainuun prikaatin esikunta arkistokuvassa. LEHTIKUVA / KIMMO RAUATMAA

Varusmies kuoli taisteluharjoituksessa

Omaiset ovat saaneet tiedon tapahtuneesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Varusmies kuoli kesken taisteluharjoitusten Vuosangassa Kuhmossa. Kainuun prikaati kertoo asiasta tiedotteessa.

Tiedotteen mukaan tilanteeseen ei epäillä liittyvän rikosta. Tapauksen tutkinnasta vastaa Oulun poliisilaitos.

Varusmiehen kuolinsyystä ei kerrota tarkemmin, mutta varusmiehen menehtymiseen johtaneiden tapahtumien ei kerrota aiheuttaneen vaaraa muulle harjoitusjoukolle.

Menehtyneen varusmiehen omaiset ovat saaneet tiedon tapahtuneesta.

Kriisituen antaminen menehtyneen varusmiehen joukkuetovereille on aloitettu välittömästi. Keskusteluapua on tarjolla myös muille harjoitukseen osallistuneille.

Kainuun prikaati kunnioittaa menehtyneen varusmiehen muistoa suruliputuksella tiistaina 2. joulukuuta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)