Varoitus Moskovan aikeista: Meilläkin oltava valppaina

Sotatoimet Ukrainassa voivat kiihtyä nopeastikin.
Kreml Moskovassa. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN
Kreml Moskovassa. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN

Kokoomuksen kansanedustaja, kyberturvallisuuden työelämäprofessori Jarno Limnell varoittaa Venäjän todennäköisesti kiihdyttävän sotatoimiaan Ukrainassa seuraavien kahden kuukauden aikana. Limnellin mukaan Vladimir Putin halunnee varmistaa itselleen mahdollisimman vahvan neuvotteluaseman.

Yhdysvaltain presidentinvaalien ratkettua tällä viikolla republikaanien Donald Trumpin hyväksi, monet ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijat ovat pitäneet todennäköisenä, että Venäjä haluaa eskaloida sotaa nopeastikin. Näin kokoomusedustaja Limnellkin uskoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Putin pyrkii hankkimaan itselleen mahdollisimman edulliset neuvotteluasemat diileihin ennen Yhdysvaltojen presidentinvaihdosta, hän arvioi.

Itse sodan kiihdyttämisen lisäksi tämä tulee Limnellistä näkymään kasvavana hybrivaikuttamisena muun Euroopan suuntaan. Tällä pyritään hänestä heikentämään Ukrainaa ja Eurooppaa ennen tammikuun 20. päivänä tapahtuvaa vallanvaihdosta Yhdysvalloissa.

– Valppaana on meilläkin oltava, Limnell painottaa viestipalvelu X:ssä julkaistussa viestissä.

Vastaavaa analyysiä on kuultu muiltakin asiantuntijoilta. Verkkouutiset kertoi eilen, että arvostettu Venäjä-asiantuntija, professori Sergei Radtshenko arvioi hiljattain Kremlin saattavan hyvinkin katsoa ajan olevan nyt otollinen entistä kiivaammille sotatoimille Ukrainassa. Radtshenko varoitti Venäjän kanssa sopimisen vaikeudesta ja siitä, että Putin saattaa vain esittää halukasta neuvotteluihin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkalan arvioi puolestaan, että Veänäjän presidentti Putin saattaa nähdä mielessään maailman, jossa Yhdysvallat vähentää tukeaan Ukrainalle eikä Eurooppa kykene vastaamaan tilanteeseen omien ongelmiensa ja heikkouksiensa takia.

– Ukraina olisi asia, jonka aika hoitaa Venäjän kannalta paremmalle tolalle, Haukkala summasi.

Edulliset torjuntadroonit muuttivat sodan kustannuslaskelman.
Izdelije-30-ohjuksesta on pyritty tekemään edullinen ja helposti valmistettava.
Vladimir Putin saattaa pyrkiä peittämään epäonnistumisensa laajentamalla konfliktia.
Mainos