Varkaat tunkeutuneet koteihin, poliisilta varoitus

Harhautuksen avulla on viety rahaa ja arvo-omaisuutta.
Tapaukset noudattavat samaa kaavaa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Tapaukset noudattavat samaa kaavaa. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Lounais-Suomen poliisilla on tutkinnassa useita varkauksia, joissa kaksi mieshenkilöä on tunkeutunut iäkkäiden ihmisten asuntoihin ja varastanut heiltä arvo-omaisuutta.

Poliisin tiedotteen mukaan tekijät ovat päässeet asuntoihin keksityn asian vuoksi. Asunnossa tekijät ovat harhauttaneet asukkaita, minkä seurauksena he ovat voineet käydä läpi asunnon ja varastaa omaisuutta, kuten lompakoita, rahaa, pankkikortteja, pankkitunnuksia sekä muuta pienempää arvo-omaisuutta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tapahtumien jälkeen tekijät ovat käyttäneet varastettuja pankkikortteja saadakseen lisää rahaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Viimeisimmät tapahtumat ovat sattuneet 29. marraskuuta – 2. joulukuuta 2024 välisenä aikana Kemiön keskustassa, ja rikokset ovat pääasiassa tapahtuneet ilta-aikaan.

Poliisi tutkii myös tapahtumia, jotka ovat sattuneet kesällä. Lisäksi poliisille on tullut tietoon, että vastaavia vierailuja iäkkäiden koteihin on ollut syksyn aikana, mutta niistä ei ole tehty rikosilmoituksia.

Poliisi kehottaa Kemiönsaaren asukkaita olemaan päästämättä tuntemattomia henkilöitä asuntoihinsa. Erityisesti raha, pankkikortit ja muu pienempi arvo-omaisuus tulisi säilyttää näkymättömissä ja vaikeasti löydettävissä paikoissa. Pankkikortteja ja pankkitunnuksia ei tule säilyttää samassa paikassa, vaan ne tulisi mieluiten säilyttää lukitussa tilassa.

Tapausta tutkitaan nimikkeellä törkeä pahoinpitely.
Viranomainen selvittää tapahtumien kulkua.
Esitutkinta ei valmistunut ennen syyteoikeuden raukeamista.
Mainos