Poliisiautoja Vähäjärven koululla Pirkkalassa 20. toukokuuta 2025., LEHTIKUVA / MIKA KYLMÄNIEMI

Poliisi tutkii väkivallantekoa koulussa kolmena murhan yrityksenä

Kolme uhria ovat tyttöjä ja koulun oppilaita.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Poliisi on kertonut alkuillasta lisätietoja Pirkkalassa Vähäjärven koululla tiistaina aamupäivällä tapahtuneesta väkivallanteosta.

Sisä-Suomen poliisi sai tiistaina kello 10.42 hätäkeskuksen kautta ilmoituksen väkivallanteosta Vähäjärven koululla.

Poliisi varautui tehtävään usean partion voimin.

Tapahtumapaikalla selvisi, että miespuolinen henkilö oli puukottanut koulun sisätiloissa olleita oppilaita. Väkivallanteosta epäilty on Vähäjärven koulun oppilas, jonka poliisi otti kiinni pian ensimmäisten hätäkeskusilmoitusten jälkeen ulkopuolelta koulun läheisyydestä kello 10.54.

Poliisi vahvistaa, että epäilty väkivallanteko on tehty teräaseella.

Tilanteessa tuli vammoja kolmelle uhrille. Uhrit ohjattiin ensihoitoon. Tämänhetkisen tiedon mukaan uhrien vammat eivät ole vakavia. Kaikki kolme uhria ovat tyttöjä ja koulun oppilaita. Uhrien huoltajat on tavoitettu ja heille sekä koulun oppilaille ja henkilökunnalle on järjestetty kriisiapua.

Poliisi tarkasti koulun tilat ja on suorittanut tapahtumien jälkeen tapahtumapaikalla teknistä tutkintaa useiden tuntien ajan.

Puoli kuudelta tiedotettiin, että poliisi on poistunut tapahtumapaikalta.

Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa epäiltynä kolmena murhan yrityksenä. Poliisi on saanut tiedon epäillyn julkaisemasta materiaalista, jota selvitetään esitutkinnassa.

Poliisi pyytää edelleen havaintoja tutkittavana olevaan väkivallantekoon. Mahdollisen kuva-, tai videomateriaalin taikka muut havainnot tapahtuneesta voi toimittaa poliisille sähköpostitse osoitteeseen [email protected].

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)