Tilanne tallentui poliisin ajokameraan. POLIISI/DENNIS PASTERSTEIN

Vaarallinen tilanne videolla: Ajoivat kilpaa tunnelissa, kortit hyllylle

Piittaamattomuus kävi kuljettajille kalliiksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kahden autoilijan vaarallinen kilpa-ajo johti sakkorangaistukseen ja kortin menetykseen tilapäisesti. Asiasta kertoo Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein viestipalvelu X:ssä.

Julkaisunsa yhteyteen hän on jakanut poliisin ajokameran tallenteen vaarallisesta tilanteesta. Tallenne on katsottavissa tämän artikkelin lopussa.

Videolla on nähtävillä, kuinka kaksi autoilijaa ajaa kilpaa Vuosaaren tunnelissa Helsingissä. Molemmat ajoivat kilpa-ajon aikana merkittävä ylinopeutta. Poliisin mukaan autoilijat ajoivat jopa 113 kilometrin tuntinopeutta tunnelissa alueella, missä nopeusrajoitus oli 70 kilometriä tunnissa.

– Molemmille kuljettajille 26 päiväsakkoa vakavasta piittaamattomuudesta ja kortit hyllylle, Pasterstein kertoo seurauksista.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)