Israelin sotilaita 11. lokakuuta 2023. AFP / LEHTIKUVA / JALAA MAREY

”Vaadimme kaiken palestiinalaishallinnolle annettavan avun keskeyttämistä”

Liittohallitus vaatii toimenpiteitä kaikkia terroristeja tukevia valtioita kohtaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomi-Israel yhdistysten liitto tuomitsee terroristijärjestö Hamasin 7. lokakuuta aloittaman hyökkäyksen Israelin valtiota ja sen kansalaisia kohtaan.

– Hamasin tuhannet tuhovoimaiset ohjusiskut ja silmittömät ammuskelut, sekä perheisiin, naisiin, lapsiin ja vanhuksiin kohdistuneet murhat, mestaukset, elävältä polttamiset, raiskaukset, kidutukset, nöyryytykset ja kidnappaamiset edustavat äärimmäisen brutaalia terrorin muotoa ja mittakaavaa, ja ne on tuomittava sotarikoksina ja rikoksina ihmisyyttä vastaan, Suomi-Israel Yhdistysten Liitto ry:n liittohallitus katsoo kannanotossaan.

– Olemme järkyttyneitä ja suremme israelilaisten siskojemme ja veljiemme rinnalla heidän kokemaansa kärsimystä ja menetyksiä. Annamme täyden tukemme Israelille sen puolustaessa kansalaisiaan ja alueitaan terrorilta.

Liittohallitus vaatii Suomen hallitukselta päätöstä kaiken palestiinalaishallinnolle annettavan avun keskeyttämistä, kunnes se ilmoittaa irtisanoutuvansa kaikenlaisesta väkivallasta ja lopettavansa sen tukemisen.

– Samoin vaadimme hallitukselta toimenpiteitä niitä valtioita kohtaan, jotka tukevat Hamasin toimintaa.

Liitto pyytää myös Suomen viranomaisilta ja medialta selkeätä Hamasin tuomitsemista ja kehottaa heitä tutustumaan sen peruskirjassa oleviin tavoitteisiin Israelin valtion totaalisesta hävittämisestä.

– Toivomme myös vastaavia solidaarisuuden osoituksia Israelille kuin mitä eurooppalaisissa pääkaupungeissa on nähty, kuten liputuksia ja rakennusten valaisua Israelin värein.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)