USU: Puolueissa valmiutta nostaa puolustusbudjettia

Eduskuntapuolueiden ryhmäjohtajat ovat laajasti valmiita nostamaan Suomen puolustusbudjettia.
Merivoimien ohjusvene Pori. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN
Merivoimien ohjusvene Pori. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN

Nykyisin puolustusbudjetti on 2,41 prosenttia bruttokansantuotteesta, kertoo Uutissuomalaisen.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vaati tammikuussa viiden prosentin osuutta. Natossa tavoitteena on kaksi prosenttia ja tulevaisuuden osuutta pohditaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Esimerkiksi pääministeripuolue kokoomus on ryhmänjohtajansa Matias Marttisen mukaan valmis nostamaan puolustusmäärärahoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– On täysin selvää, että Suomen puolustukseen on panostettava, erityisesti tässä turvallisuustilanteessa. Näin Petteri Orpon (kok.) hallitus on tehnytkin. Suomen puolustuksen perusajatus on, että varaudumme ennakolta mahdollisiin uhkiin – emme siksi, että sota olisi todennäköinen, vaan jotta kukaan ei edes harkitsisi Suomeen kohdistuvaa hyökkäystä, hän sanoo Uutissuomalaiselle.

SDP:n Tytti Tuppuraisen mukaan puolustuksen riittävä ja pitkäjänteinen rahoitus on tärkeää Suomelle Naton ja EU:n ulkorajavaltiona. Aino-Kaisa Pekosen mukaan vasemmistoliitolle Suomen ja suomalaisten turvallisuus on tärkeä prioriteetti.

Vihreiden Oras Tynkkynen vastaa, että turvallisuustilanteen ja Yhdysvaltain sitoutumisen heikennyttyä Euroopan täytyy vahvistaa omaa puolustustaan.

Ex-kansanedustajan mukaan parlamentaarinen valmistelu osoitti voimansa.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja pitää opposition puheita käsittämättöminä.
Puolustusliittouma kykenisi lähettämään joukkoja nopeasti.
Mainos