Sähkölasku omakotitalon käyttämästä sähköstä viime joulukuulta., LEHTIKUVA/TIMO JAAKONAHO

USU: Kelan sähkötuen hakijoista yli 90 prosentille hylkäävä päätös

Viime sunnuntaihin mennessä Kela oli ratkaissut yhteensä 1 045 sähkötukihakemusta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sähkötukea oli myönnetty 93 kotitaloudelle ja hakemuksista 952 oli hylätty, ilmenee Kelan Uutissuomalaiselle toimittamasta ratkaisutilastosta, joka on saatavilla viime viikon loppuun asti.

Sähkötuen haku alkoi kuukausi sitten eli 12. tammikuuta.

Kelan sähkötukiryhmän ryhmäpäällikön Meiju-Maria Urpelaisen mukaan sähkötukihakemuksen hylkäämisen yleisin syy yli 90 prosentissa ratkaisuista on ollut se, että kulut eivät ole syntyneet tänä vuonna. Asiakkaat ovat siis hakeneet väliaikaista sähkötukea vuoden 2022 puolella syntyneisiin sähköenergiakuluihin.

Sähkötukea voi saada sähkölaskuista, joiden kustannus on syntynyt tammi–huhtikuun välisenä aikana. Sähkötukea ei voi hakea ennakkoon, vaan hakemuksen liitteeksi tarvitaan aina lasku sähkönkulutuksesta.

Tiistaihin mennessä Kelaan oli saapunut yhteensä 1 448 sähkötukihakemusta.

Viime vuoden lopussa hallituksen esityksessä arvioitiin, että sähkötuen saajia olisi noin 100 000 ja tukea maksettaisiin arviolta noin 85 miljoonaa euroa kuluvan vuoden tammi–huhtikuulta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)