Yhdestä etälennonjohtokeskuksesta voitaisiin jatkossa operoida nousuja ja laskuja kaikilla Suomen lentoasemilla. Uudistuksella haettaisiin säästöjä henkilöstö- ja investointikustannuksista.
– Pari vuotta valmistelussa ollut hanke voidaan mahdollisesti käynnistää tämän vuoden kuluessa, sillä tahtotila asian edistämiseksi on kasvanut, Fintrafficin lennonvarmistuksen toimitusjohtaja Raine Luojus kertoo Uutissuomalaiselle.
Etälennonjohto mahdollistaisi lentoasemien joustavamman aukiolon, kun jatkossa kaikissa lennonjohtotorneissa ei tarvittaisi henkilökuntaa.
– Lentoasemien lennonjohto perustuisi muutoksen jälkeen etäkäyttöisiin kameroihin ja etälennonjohtokeskuksen ohjaukseen, Luojus selventää.
Etälennonjohtoon siirtymisestä neuvottelevat Fintraffic ja lentoasemayhtiö Finavia, joka ostaa lennonjohtopalvelut Fintrafficilta. Kumpikin ovat valtionyhtiöitä. Varsinainen hankepäätös voidaan tehdä aikaisintaan ensi vuonna.
Mahdollinen etälennonohjaus otettaisiin käyttöön vaiheittain. Luojus pitää mahdollisena, että osalla nykyisistä lentoasemista säilyisi miehitetty lennonjohto.
Etälennonjohtokeskus perustettaisiin mahdollisesti Helsinki-Vantaalle, jonka tornitoiminta digitalisoitaisiin 2030-lukua lähestyttäessä.





