USU: 12 prosentin mielestä SDP:n Antti Lindtman on onnistunut parhaiten

Jaetulla kakkossijalla ovat Antti Kaikkonen, Petteri Orpo ja Riikka Purra.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman. LEHTIKUVA / TOMI HIRVINEN
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman. LEHTIKUVA / TOMI HIRVINEN

Suomalaisista 12 prosenttia on sitä mieltä, että SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on onnistunut parhaiten puheenjohtajan tehtävässä. Asia ilmenee Uutissuomalaisen teettämän gallupin tuloksista.

Jaetulla toisella sijalla ovat kahdeksalla prosentilla keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen, kokoomuksen Petteri Orpo ja perussuomalaisten Riikka Purra.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta saa seitsemän ja vasemmistoliiton Minja Koskela kuuden prosentin kannatuksen. RKP:n Anders Adlercreutzia ja kristillisdemokraattien Sari Essayahia pitää parhaiten onnistuneena viisi prosenttia ja Liike Nytin Harry Harkimoa kaksi prosenttia suomalaisista.

Tuloksia vertailtaessa kannattaa huomioida, että peräti 39 prosenttia suomalaisista ei osaa sanoa, kuka puheenjohtajista on suoriutunut tehtävässään parhaiten. Naisista puolet ei osaa sanoa, kuka on onnistunut parhaiten. Miehistä vastaava osuus on 28 prosenttia.

Tietoykkösen toteuttamaan kyselyyn vastasi tuhat suomalaista 12.–20. marraskuuta. Kokonaistuloksen virhemarginaali on 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Turun yliopiston erikoistutkija Jenni Karimäki sanoo, että vasemmistoliiton entisen puheenjohtajan Li Anderssonin väistyminen on avannut tilaa muille puheenjohtajille.

– Vastaajat ovat joutuneet miettimään kysymystä uudella tavalla. Näissä tuloksissa heijastuvat syksyn kannatusmittaukset, joissa oppositiopuolue SDP on pärjännyt, Karimäki sanoo USU:lle.

USU kysyi kansalaisten arvioita puheenjohtajien onnistumisesta viimeksi huhtikuussa. Silloin peräti neljännes vastaajista piti Anderssonia parhaiten onnistuneena puheenjohtajana. Andersson väistyi puheenjohtajan tehtävästä lokakuussa, kun hänet oli kesäkuussa valittu Euroopan parlamenttiin. Puheenjohtaja on huhtikuun jälkeen vaihtunut vasemmistoliiton lisäksi keskustassa ja RKP:ssä.

Sinuhe Wallinheimon mukaan lisää verottamalla ei synny kasvua.
Heikki Pursiaisen mukaan alle kymmenesosa Ylen vieraskolumneista oli oikeistolaisia ja yli puolet vasemmistolaisia.
Työikäisten pitää hyötyä työnsä hedelmistä, ex-puoluejohtaja sanoo.
Mainos