USA:n ulkoministeri onnittelee Venäjää

Marco Rubio on lähettänyt kansallispäivän toivotukset Venäjälle.
Ulkoministeri Marco Rubio. AFP/LEHTIKUVA/SAUL LOEB
Ulkoministeri Marco Rubio. AFP/LEHTIKUVA/SAUL LOEB

Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio on lähettänyt onnentoivotukset Venäjälle.

– Amerikkalaisten puolesta haluan onnitella Venäjän kansaa Venäjän kansallispäivänä, Rubio sanoo 12. kesäkuuta päivätyssä tiedotteessa.

Venäjän kansallispäivä on tänään.

– Yhdysvallat on edelleen sitoutunut tukemaan Venäjän kansaa heidän pyrkimyksissään kohti valoisampaa tulevaisuutta, Rubio jatkaa.

Ulkoministeri mainitsee myös sodan. Hän kertoo käyttävänsä ”tilaisuuden hyväkseen” ja vahvistavansa, että Yhdysvallat haluaa toimia rakentavasti Venäjän federaation kanssa, jotta Venäjän ja Ukrainan välille saadaan kestävä rauha.

– Toivomme, että rauha edistää molempia osapuolia hyödyttävämpiä suhteita maiden välillä, Rubio sanoo.

Ruotsin rajalla on kiinnitetty huomiota epäilyttävään matkustusilmiöön.
Kuuden ihmisen kerrotaan kuolleen maahansyöksyssä.
Huolta herättävät taloudellisen epävarmuuden lisäksi epäluottamus pankkeihin ja huhut uudesta liikekannallepanosta.
Mainos