USA voi vähentää Euroopan joukkojaan lähes kolmasosalla

Saksa aikoo nostaa puolustusmenonsa 153 miljardiin euroon vuoteen 2029 mennessä.
Yhdysvaltain merijalkaväen F/A-18 Hornet monitoimihävittäjä Yhdysvaltain merijalkaväen lento-osaston laivuevierailussa Rissalan tukikohdassa Karjalan lennostossa Siilinjärvellä 1. kesäkuuta 2021. LEHTIKUVA / MATIAS HONKAMAA
Yhdysvaltain merijalkaväen F/A-18 Hornet monitoimihävittäjä Yhdysvaltain merijalkaväen lento-osaston laivuevierailussa Rissalan tukikohdassa Karjalan lennostossa Siilinjärvellä 1. kesäkuuta 2021. LEHTIKUVA / MATIAS HONKAMAA

Yhdysvallat voi vetää jopa 30 prosenttia joukoistaan pois Euroopasta, nimettömänä pysyttelevä Naton virkamies kertoo Politicolle.

Tietoa ei ole virallisesti vahvistettu. On kuitenkin selvää, että Yhdysvaltain sotilaallinen läsnäolo Euroopassa tulee vähenemään. Saksan ulkosuhteiden neuvoston turvallisuuspolitiikan vanhempi tutkija Aylin Matlé sanoo Politicolle, että riippumatta poisvedettävien sotilaiden määrästä on tärkeää, että vetäytyminen tapahtuu järjestelmällisesti, koordinoidusti eikä tule yllätyksenä eurooppalaisille Nato-liittolaisille.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Yksityiskohdat yhdysvaltalaisten joukkojen vetäytymisestä ovat edelleen epäselvät. Myöskään sitä ei ole suostuttu kertomaan julkisuuteen, millaisella aikataululla Yhdysvallat aikoo vähentää joukkojensa määrää. Saksan puolustusministeriö kieltäytyi kommentoimasta asiaa ja siihen liittyviä neuvotteluja Politicolle.

 Yhdysvaltain sotilaallisen läsnäolon vähentyminen tarkoittaa myös sitä, että Euroopan maiden on otettava entistä suurempi vastuu puolustuksestaan. Esimerkiksi Saksa on ilmoittanut kasvattavansa puolustusmenonsa vuoden 2025 noin 86 miljardista eurosta noin 153 miljardiin euroon vuoteen 2029 mennessä.

Myös muiden Naton eurooppalaisten jäsenmaiden odotetaan nostavansa puolustusmenonsa vähintään 3,5 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

Droonisotku tarjoaa Vladimir Putinille valttikortin, jonka pelaamista pedataan jo Moskovan propagandassa.
Nato-liittolaiset ihmettelevät ristiriitaista viestintää.
Persianlahden maat suunnittelevat uusien öljyputkien rakentamista.
Mainos