USA kiirehtii Patriot-ohjusten toimittamista Ukrainalle

Kokonaisia ohjusjärjestelmiä ei sisälly kuuden miljardin apupakettiin.
Patriot-ohjuslavetteja Vilnan lentokentällä Nato-kokouksen aikana 10. heinäkuuta 2023. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Patriot-ohjuslavetteja Vilnan lentokentällä Nato-kokouksen aikana 10. heinäkuuta 2023. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Yhdysvaltojen puolustusministeri Lloyd Austin kertoo, että maa pyrkii lähettämään välittömästi Patriot-ilmatorjuntaohjuksia ja tykistöammuksia Ukrainalle.

Asiasta uutisoi BBC.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Nopeutetusti lähetettävään pakettiin ei kuulu kokonaisia Patriot-ohjusjärjestelmiä, joita Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky on kuvaillut puolustuksen kannalta erittäin tärkeiksi.

BBC:n tietojen mukaan nopeutetusti lähetettävän kuuden miljardin dollarin apupaketti on osa Yhdysvaltojen kongressin hyväksymää 60 miljardin dollarin pakettia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Patriot-ohjusten ja tykistökranaattien lisäksi pakettiin sisältyy lennokintorjuntajärjestelmiä.

Austin kertoo olevansa luottavainen siitä, että Ukrainalle saadaan toimitettua lisää kokonaisia Patriot-ohjusjärjestelmiä. Hänen mukaansa keskusteluita ohjusjärjestelmien toimittamisesta on käyty Eurooppalaisten kumppanien kanssa.

Yhdysvallat suunnittelee Austinin mukaan myös Ukrainan oman ammustuotannon tukemista.

Sotalaivojen arvellaan suojaavan merijalkaväen osaston siirtoa Persianlahdelle.
Senaattorin mukaan Euroopan suhtautumistapa Iranin sotaan on surkea epäonnistuminen.
Ohjuksia kulutettiin niin paljon, että joidenkin korvaaminen vie vuosia, FPRI arvioi.
Mainos