Poltettu venäläinen panssarivaunu Butshassa. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

USA arvioi Venäjän menettäneen puolet panssarivaunuistaan

Pentagonin varapuolustusministerin mukaan sodasta on tullut Kremlin massiivinen strateginen epäonnistuminen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

– Venäjä on luultavasti menettänyt puolet tärkeimmistä panssarivaunuistaan ja käyttänyt suurimman osan tarkkuusohjatuista aseistaan sodassa, josta on tullut Kremlin massiivinen strateginen epäonnistuminen, Pentagonin varapuolustusministeri Colin Kahl sanoo CNN:n mukaan.

Ukrainan armeijan pääesikunnan mukaan Venäjä on menettänyt tiistaihin mennessä 2 801 panssarivaunua.

– (Vladimir) Putin on epäonnistunut. Venäjä tulee ulos tästä sodasta heikompana kuin mitä se meni.

Kahl totesi, että Venäjä on kärsinyt kymmenien tuhansien miesten tappion sitten sodan alkamisen helmikuussa, mikä on enemmän kuin Neuvostoliitto kärsi Afganistanissa.

– He ovat jumittaneet yli 80 prosenttia maavoimistaan Ukrainaan. He ovat käyttäneet suurimman osan tarkkuusohjatuista ammuksistaan. Pakotteet ja vientirajoitukset tekevät heille vaikeaksi rakentaa armeijansa uudelleen sellaiseksi, miltä se näytti ennen sotaa, hän arvioi.’

Kahlin mukaan Putin lähti tähän sotaan aikeenaan kukistaa Ukrainan itsenäisenä, suvereenina ja  demokraattisena maana.

– Hän on epäonnistunut, eikä se muutu. Suvereeni, itsenäinen, demokraattinen Ukraina tulee kestämään.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)