Ukrainan mukaan vihollinen on keskittänyt 110000 sotilasta Lyman-Kupjanskin suuntaan

Idän suunnassa käydään parhaillaan kovia taisteluja, armeijan tiedottaja kertoo.
Taisteluissa vaurioitunutta Lymania. AFP/LEHTIKUVA/GENYA SAVILOV
Taisteluissa vaurioitunutta Lymania. AFP/LEHTIKUVA/GENYA SAVILOV

– Idän suunnassa käydään parhaillaan kovia taisteluja, vihollinen käyttää koko ilma- ja tykistökalustonsa valikoimaa. Venäläisillä ei ole ammuspulaa. He ampuvat päivittäin kymmeniä tuhansia kranaatteja asemiimme, Ukrainan puolustusvoimien itäisen ryhmän lehdistöpäällikkö Illia Yevlash sanoi Ukrinformin mukaan.

Tiedottajan mukaan Lyman–Kupjansk-suunta pysyy vaikeimpana, sillä sinne on keskitetty 110 000 venäläistä sotilasta, jotka yrittävät murtautua Ukrainan puolustuslinjojen läpi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Mutta jalkaväkemme, tykistön, panssarivaunujen, ilmavoimien ja kaikkien muiden puolustusvoimien jättimäisten ponnistelujen ansiosta onnistumme pidättelemään (vihollista), Yevlash sanoi.

Kyseisellä suunnalla käytiin Jevlashin mukaan 13 taistelua yhden päivän aikana ja 11 niistä lähellä Novoyehorivkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ukrainan puolustajat tuhosivat monia vihollisen tykistöjärjestelmiä. Yhteensä päivän aikana tuhottiin seitsemän lennokkia, erityisesti kuusi Lancet-dronea, ja 141 vihollisen sotilasta.

Bahmutin suunnassa Venäjä teki 471 iskua Ukrainan asemiin, tiedottaja sanoi. Bahmutin pohjoisosassa vihollinen jatkaa puolustamistaan, kun taas Ukrainan joukkojen hyökkäysoperaatio jatkuu kaupungin etelälaidalla.

Yevlash kertoo, että Ukrainan puolustusvoimat jatkavat hyökkäysoperaatioita myös Melitopolissa ja on saavuttanut menestystä Novodanylivkan ja Novoprokopivkan alueilla.

Upseerit näkevät sotilaansa tulolähteinä, kertovat venäläissotilaat.
Volodymyr Zelenskyin mukaan pitkän kantaman iskut ovat välttämättömiä Venäjän painostamiseksi.
Mainos