Lennokki kuvasi hyökkäyksen Venäjän joukkojen asemiin. / Twitter

Ukrainan lennokit iskivät miehitetylle niemimaalle

Venäjän joukkojen asemia on pommitettu viime viikkoina Mykolajivin alueen eteläosissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan väitetään pommittaneen Venäjän asemia miehitetyllä Kinburnin niemimaalla Hersonin kaupungin luonaispuolella. Niemimaa sijaitsee hallinnollisesti Mykolajivin alueella.

Ukrainan asevoimien videolla kranaattia kuljettava neliroottorinen lennokki nousee lentoon Ukrainan puolelta.

Merialueen toisella puolella sijaitsevaa pientä asutuskeskusta oli tarkkailtu lennokeilla. Videolla näytetään Venäjän sotilasajoneuvoja ja rakennusten lomassa käveleviä sotilaita. Lennokin pommi räjähtää kohteessa aiheuttaen laajan tulipallon.

Laivastoasiantuntija H.I. Suttonin mukaan kyseinen isku on paikannettavissa Kinburnin niemimaan länsiosiin. Video on todennäköisesti kuvattu marraskuun lopulla.

Ukrainan asevoimat julkaisi aiemmin videoita alueella liikkuvista pikaveneistä, mutta erikoisjoukkojen toiminnasta ei ole kerrottu tarkemmin julkisuuteen.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)