Silti Bahmuti sekä Mariinkan ja Avdiivkan rauniokaupungit ovat edelleen Venäjän hyökkäysten kohteena.
Ukrainan pääesikunta kertoivat myöhään maanantaina, että venäläiset ovat tehneet 47 ilmaiskua viimeisen päivän aikana ja yli 30 maahyökkäystä on torjuttu, uutisoi CNN.
Ukrainan joukot pitävät edelleen kiinni Bahmutin kaupungin osista ja lännestä tulevaa huoltoreittiä. Esikunnan mukaan ”päivän aikana vihollinen suoritti epäonnistuneita hyökkäyksiä Novomarkoven ja Khromoven suuntaan”, Bahmutista luoteeseen ja länteen sijaitseviin asutuskekuksiin.
Varapuolustusministeri Hanna Maliar sanoi, että venäläiset käyttivät Bahmutin sektorilla ”syyrialaista taktiikkaa” rakennusten täydelliseen tuhoamiseen.
– Samaan aikaan puolustajamme suorittavat aktiivisia hyökkäysoperaatioita ja estävät vihollista ottamasta kaupunkia haltuunsa, Maliar sanoi.
Maliarin mukaan venäläisten hyökkäykset ovat vähentyneet yhdellä alueella etulinjassa.
– Lymanin sektorilla hyökkääjä ei onnistunut murtaumaan puolustuksemme läpi ja sen aktiivisuus on hieman laskenut. Samaan aikaan vihollinen pommittaa asemiamme tällä alueella ja ryhmittelee uudelleen.
Muualla sama venäläisten tykistö- ja kranaatinheitintuli jatkui ja Vuhledarin kaupunki joutui raskaan pommituksen kohteeksi.
Etelässä pääesikunnan mukaan Venäjän joukot suorittavat ”puolustustoimia Zaporizhzhian ja Hersonin suunnissa”, mutta niihin sisältyy rintamalinjojen lähellä sijaitsevien asutuskekusten voimakasta pommittamistaa.
Maliar totesi, että venäläiset tekivät parhaansa ”säilyttääkseen miehitettyjen alueiden hallinnan ja estääkseen joukkojemme etenemisen etelässä”.