Ukraina tuhonnut Venäjän Kinzhal-ohjuksia Patriotilla

Ukrainalainen komentaja kertoo prikaatinsa ampuneen alas Venäjän nykyaikaisimpia ballistisia ohjuksia.
Patriot-ohjuspattereita. AFP / LEHTIKUVA / TIM SLOAN
Patriot-ohjuspattereita. AFP / LEHTIKUVA / TIM SLOAN

Ukrainan mukaan sen ilmapuolustus ampui alas onnistuneesti kuusi venäläisistä Kinzhal-ohjusta 16. toukokuuta, uutisoi CNN.

Komentaja Serhii Jaremenko ja hänen johtamansa 96. ilmatorjuntaohjusprikaati ymmärsi vasta myöhemmin tuhonneensa yhden Venäjän parhaimmista aseista, hän sanoi haastattelussa torstaina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Rehellisesti sanottuna ymmärsin, että olimme ampuneet Kinzhalin alas vasta sen jälkeen, kun asiantuntija-analyytikot tutkivat sen jäänteet, Yaremenko kertoo.

Kun Venäjä aloitti hyökkäyksensä, ”16 ballistista kohdetta lensi eri suunnista, suurin osa niistä suuntautui Patriot-järjestelmään”, komentaja sanoi viitaten Yhdysvaltain toimittamaan ohjuspuolustusjärjestelmään.

– Olen aina ylpeä alaisistani, mutta tällä kertaa jopa minä olin järkyttynyt heidän kestävyydestään. He ymmärsivät, että ballistiset ohjukset tulivat suoraan kohti, hän jatkoi.

– He eivät panikoineet hetkeäkään, toimivat koordinoidusti ja organisoidusti, jakoivat kohteet eri sektoreille ja varmistivat niiden tuhoamisen minimietäisyydellä, riittävän korkealla vähentämään infrastruktuurin vahingoittumisen todennäköisyyttä.

Yaremenkon mukaan ukrainalaiset taistelijat olivat tunteikkaina, kun kaikki kohteet oli tuhottu.

Poimintoja videosisällöistämme

– Myöhemmin he saivat tietää, että hyökkäyksen joukossa oli kuusi Kinzhalia. Tämä todistaa Patriot-järjestelmän arvon Ukrainalle, Jaremenko sanoi.

Venäjän presidentti Vladimir Putin ja hänen armeijansa ovat maininneet Kinzhalin eli Kh-47:n esimerkkinä Moskovan modernisoidusta ohjusarsenaalista väittäen, että yliääninopeus tekee sen torjunnan erittäin vaikeaksi. Ilmasta laukaistavan ballistisen ohjuksen Kh-47:n kantama on 2 000 kilometriä.

Ohjus kulkee noin kymmenen kertaa äänen nopeudella ja on kehitetty lyhyemmän kantaman ballistisesta Iskander-ohjuksesta. Se kantaa lähes 500 kilon taistelukärkeä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän puolustusministeriö väitti tuhonneensa Patriot-ilmapuolustusjärjestelmän Kiovassa 16. toukokuuta tehdyn hyökkäyksen aikana, vaikka Ukraina sanoi tuhonneensa kaikki venäläiset ohjukset.

Yhdysvaltain viranomaiset tarkastivat järjestelmän ja sanoivat, että vahingot olivat ”minimaaliset”.

Patriotissa on tehokas tutka, joka havaitsee saapuvat kohteet pitkän matkan päästä, mikä tekee siitä tehokkaan ilmapuolustusalustan.

Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Suurta haupitsia voidaan käyttää voimakasta tulenkäyttöä edellyttäviä kohteita vastaan.
Mainos