Ukraina moukaroi jälleen verkkokauppavarastoa Venäjällä

Wildberriesin kilpailija on Ukrainan drooni-iskujen uusi kohde.
Telegram-kanava Exilenova+:ssa jaettu kuva Orenburgin iskusta. Screenshot/X.
Telegram-kanava Exilenova+:ssa jaettu kuva Orenburgin iskusta. Screenshot/X.

Ukraina iski lauantain ja sunnuntain välisenä yönä drooneilla verkkokauppayhtiö Ozonin logistiikkakeskukseen Orenburgin kaupungissa, lähellä Kazakstanin rajaa. Iskusta uutisoi The Kyiv Independent.

Ukraina on kesän aikana iskenyt useita kertoja venäläisen verkkokauppajätti Wildberriesin logistiikkakeskuksiin, mutta vaikuttaa ukrainalaismedian mukaan ottaneen nyt uudeksi kohteekseen yhtiön suurimman kilpailijan, ”Venäjän Amazoniksi” kutsutun Ozonin. Ukrainan iski jo varhain lauantaina Ozonin varastoon Samaran alueella.

Ukrainan asevoimat ei ole toistaiseksi kommentoinut Orenburgin iskua tai sen aiheuttamia tuhoja, mutta sosiaalisessa mediassa leviävillä videoilla logistiikkakeskuksen alueelta nousee savua. Kyiv Postin mukaan Ozon evakuoi keskuksesta yli 300 työntekijää.

Kyiv Post toteaa lisäksi ”massiivisen tulipalon” syttyneen yön aikana teollisuusalueella Pietarin esikaupunki Kolpinossa. Vaikka paikalliset viranomaiset eivät ole droonihälytystä antaneet, toteaa lehti palavan rakennuksen sijaitsevan vain muutaman sadan metrin päässä Ozonin varastosta.

Moskova voi kohdistaa painetta entistä suoremmin Eurooppaan, arvioi Dmitri Adamsky.
Mobiiliverkon tukiasemia ja muita sensoreita voidaan käyttää droonien havaitsemiseen laajoilla alueilla.
Yhdysvallat on painostanut Ukrainaa lopettamaan iskut Venäjän öljynjalostamoihin.
Mainos