Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on esittänyt väitteitä, joiden mukaan Venäjä on nykyisin selvästi paremmassa asemassa kuin sodan alkuvaiheessa keväällä 2022.
Institute for the Study of Warin (ISW) tuore raportti tyrmää kuitenkin Peskovin arviot. ISW:n mukaan todellisuus kentällä on lähes päinvastainen.
– Peskov yrittää luoda vaikutelman, että Venäjä on tänään vahvemmassa asemassa kuin maaliskuussa 2022. Peskov viestii myös, ettei Venäjä aio tehdä alueellisia myönnytyksiä, raportissa arvioidaan.
Raportissa muistutetaan, että sodan alkuvaiheessa Venäjän joukot olivat Kiovan porteilla ja miehittivät Hersonin kaupungin. Ukrainan vastahyökkäykset ajoivat Venäjän joukot pois Kiovan ympäristöstä ja muilta pohjoisen alueilta jo keväällä 2022. Syksyllä 2022 Ukraina vapautti suuren osan Harkovan alueesta. Marraskuussa samana vuonna Ukraina valtasi takaisin Hersonin kaupungin.
Vaikka Venäjä on pystynyt viime aikoina saavuttanut rintamalla pieniä etenemisiä, ne ovat olleet hitaita ja vaatineet raskaita uhrauksia niin kaluston kuin henkilöstön osalta.
– Venäjän joukot etenivät keskimäärin yli 1 000 neliökilometriä päivässä maaliskuussa 2022 – huomattavasti nopeammin ja syvemmälle kuin Venäjän etenemisvauhti talvella 2024, raportissa todetaan.
ISW:n mukaan Ukrainan saama länsimaiden sotilaallinen tuki ja puolustusteollisuuden kasvu ovat rajoittaneet Venäjän etenemistä.
Kremlin Spokesperson Dmitry Peskov's assessment that the battlefield situation has changed between March 2022 and now is correct; however, Russia's battlefield situation has deteriorated since the initial days of the invasion rather than improved as Peskov falsely suggested.⬇️ https://t.co/pd3yFHYm5M pic.twitter.com/S3Cls2CkuW
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) May 1, 2025