Jalankulkijoita Helsingissä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Työmatkasi suurin riski ei ole liikenne, tämä vaara yllättää monen

Suurin osa onnettomuuksista sattuu jalankulkijoille.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaatumiset ja liukastumiset ovat työmatkatapaturmatilastojen kärjessä vuodesta toiseen.

Tapaturmavakuutuskeskuksen mukaan suurin osa työmatkatapaturmista on jalankulkijoiden onnettomuuksia. Esimerkiksi vuonna 2024 tapahtui yhteensä 14 378 jalankulkijoiden työmatkatapaturmaa, joista 94 prosenttia, eli yli 13 500 oli kaatumisia tai liukastumisia. Lisäksi osa kaatumisista on tilastoitu muille kuin jalankulkijoille, esimerkiksi pihoilla tai parkkipaikoilla sattuneita kaatumisia.

Tapaturmavakuutuskeskuksen maksamat korvaukset jalan tapahtuneista työmatkatapaturmista samana vuonna olivat lähes 40 000 000 euroa. Merkittävien inhimillisten kärsimysten lisäksi kustannukset voivat nousta suuriksi myös yksittäiselle työnantajalle.

– Korvaukset työmatkatapaturmista ovat suurelta osin hoitokuluja ja päivärahoja. Työpaikalla voi myös arvioida, miten muuten avainhenkilön muutaman viikon tai kuukauden kestoinen yllättävä poissaolo vaikuttaa. Tehokkainta on tapaturmien ennaltaehkäisy, vakuuttaa Tapaturmavakuutuskeskuksen tietokanta-analyytikko Janne Sysi-Aho tiedotteessa.

Kaatumisia sattuu paljon myös työajan tapaturmissa ulkona ja esimerkiksi töissä, joissa liikutaan paljon sisä- ja ulkotilojen välillä.

Työnantajan velvollisuuksiin kuuluu työmatkaturvallisuuden osalta esimerkiksi työpaikan piha-alueesta huolehtiminen, muistuttaa Invalidiliiton esteettömyysasiantuntija Johanna Hätönen tiedotteessa.

Työnantajan tulee arvioida työpaikan alueella olevia riskejä ja varmistaa esimerkiksi, että talvikunnossapito on riittävää ja että se vastaa muuttuvia sääolosuhteita.

– Tähän liittyy muun muassa kunnollinen hiekoitus, auraus, valaistus, tasoerojen huomiointi ja merkinnät. Työnantajan tulee myös varmistaa, että kaikilla on tiedossa, mihin työpaikan piha-alueiden kunnossapidosta annetaan palautetta.

Myös esteettömän autopaikan saavutettavuus on varmistettava talviaikaan, jotta vammaisen työntekijän työelämäosallisuus toteutuu käytännössä. Tämä on vammaisten ihmisten yhdenvertaisuuskysymys työelämässä.

On hyvä muistaa, että työpaikoilla on mahdollisuus kehittää työmatkoja turvallisemmiksi yhdessä työntekijöiden kanssa, vaikka työmatka onkin työntekijän omaa aikaa. Liikenneturvassa luotiin yhdessä ”Näin Liikenneturvan henkilöstö liikkuu” -periaatteet pari vuotta sitten.

– Vaikka liikenneturvalaisille ennakointi ja turvallinen liikkuminen ovat lähes sisäänrakennettuja, oli silti tärkeää, että työ- ja työasiamatkoihin liittyvät asiat kirjattiin ylös. Sitä käytetään myös uusien työntekijöiden perehdyttämiseen, painottaa Liikenneturvan suunnittelija Laura Loikkanen.

Ohjeistuksessa on nostettu esiin muun muassa sää- ja muiden olosuhteiden huomiointi liikenteessä sekä tarkkaavaisuus niin auton ratissa kuin kävellessä.

– Hyvä esimerkki meillä on, että työnantaja kustantaa kaikille liukuesteet. Jo se osoittaa, että johto on vahvasti mukana tässä työssä ja yhdessä voimme vaikuttaa työmatkojen turvallisuuteen, Loikkanen kertoo.

Tänään käynnistyvä Pysy pystyssä -kampanja muistuttaa, että omalla toiminnallaan voi ehkäistä tapaturmia ja tähän kuuluu olennaisesti omasta kunnostaan huolehtiminen ympäri vuoden. Mahdollinen liukkaus kannattaa tiedostaa jo ennen liikkeellelähtöä ja valita kengät kelin mukaan tai ottaa liukuesteet tai nastakengät käyttöön.

Näillä vinkeillä pienennät liukastumisen riskiä

1. Tarkista jalankulkusää.

2. Valitse kengät kelin mukaan.

Poimintoja videosisällöistämme

3. Käytä liukuesteitä.

4. Varaa aikaa matkoihin.

5. Keskity kävelemiseen.

6. Anna palautetta kunnossapidolle.

7. Huolehdi kunnostasi ja vireystilastasi.

Lähde: Liikenneturva

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)