Afanasiivkan kylä muuttui saareksi kun Kahovkan pato räjäytettiin Ukrainan Hersonissa viime viikolla. Kylässä asuva maanviljelijä Juri Danylovytš sanoo Radio Free Europe/Radio Libertyn haastattelussa menettäneensä iskussa kaiken.
Nyt hänen ainoa keinonsa päästä kotiin on kahlata vedessä, jota on melkein kainaloihin saakka. Hänen omaisuuttaan kelluu vedessä talon ympäristössä.
– Minun jääkaappini, televisioni, kaikki kelluu täällä. Katsokaa vaikka, hän esittelee.
– Kaikki huonekalut ovat veden alla. Tuolla on lapsenlapseni huone. Hänen pöytänsä, plasma-televisionsa, ne kaikki ovat tuolla.
Myös kaikki viljelijän vilja ja heinä virtasi veden mukana pois. Hänen mukaansa jotkut kylän viljelijät menettivät iskussa satoja paaleja.
Hän lähettää Venäjän diktaattori Vladimir Putinille sarkastisen viestin.
– Jos tämä video näytetään julkisuudessa, sano Putinille kiitokset, hän toteaa veden vallassa olevan talonsa sisällä.
– Tämä on se ”apu”, jonka saimme ”isälliseltä” valtiolta. Hitto vie. Kuka tämän kaiken maksaa? Se p**sereikä Kremlissäkö?