Tukholman lentokentällä taas dronehavainto pimeään aikaan

Edellisen kerran dronet häiritsivät kentän lentoliikennettä maanantain vastaisena yönä.
Matkustajia Arlandan lentokentällä Tukholmassa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Matkustajia Arlandan lentokentällä Tukholmassa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Arlandan lentokentällä Tukholmassa tehtiin myöhään maanantaina illalla taas dronehavainto. Havainto tehtiin iltakymmenen jälkeen paikallista aikaa yhden kiitotien yllä. Tämä olisi voinut aiheuttaa vaaran nouseville laskeutuville koneille.

Tilanne aiheutti myöhästymisiä Arlandan liikenteessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ruotsin yleisradioyhtiön SVT:n mukaan sunnuntaina illalla dronehavainto tai -havaintoja tehtiin myös Uppsalan kaupungin yllä.

Asia on vakava, sillä alle vuorokautta aiemmin maanantain vastaisena yönä useita lentoja Arlandan kentältä jouduttiin ohjaamaan toisille kentille, kun Arlandan yllä havaittiin yhteensä neljä dronea. Arlanda suljettiin yön tunteina havainnon vuoksi.

Ruotsalaismedioiden mukaan poliisi on käynnistänyt ainakin maanantain dronehavainnoista tutkinnan. Se tutkii asiaan sabotaasina ja ilmailuliikenteen turvallisuusrikoksena.

Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulun professori Hans Liwång kommentoi SVT:lle, että maanantain dronelennätys tehtiin sellaiseen vuorokaudenaikaan, jolla voidaan parhaimmin testata valmiutta.

-Keskellä yötä ei ole mikään yleisin aika dronen lennättämiselle harrastusmielessä, joten tämä tuntuu vaikuttaa tarkoitukselliselta ja tahalliselta toiminnalta, Liwång sanoi maanantaina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

 

 

 

Ruotsalaisyhtiö on tiettävästi hankkeen taustalla.
Ruotsin yleisradioyhtiö ilmoittaa mittavista leikkauksista.
Iranin sota voi nostaa lentolippujen hintoja pysyvästi.
Mainos