Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin verkkosivut ovat tänään torstaina olleet palvelunestohyökkäyksen kohteena, jonka vuoksi palveluihin pääsy on estynyt. Virasto tiedottaa asiasta viestipalvelu X:ssä.
Traficomin mukaan hyökkäyksen estotoimet ovat käynnissä ja palvelut pyritään palauttamaan takaisin mahdollisimman nopeasti.
Traficom pahoittelee tilanteesta aiheutuvaa vaivaa.
Traficomin Kyberturvallisuuskeskus kertoo, että palvelunestohyökkäyksiä tapahtuu eri organisaatioissa päivittäin. Häiriö näkyy käyttäjälle siten, että verkkosivuille ei pääse tai niiden käyttäminen on hidasta. Häiriöt palveluissa jäävät usein lyhytaikaisiksi.
Traficomin pääjohtaja Kirsi Karlamaa muistuttaa viestipalvelussa, että palvelunestohyökkäyksistä kannattaa aina tehdä rikosilmoitus poliisille.
– Näin saadaan hyvä tilannekuva siitä mitä on meneillään.
Traficomin verkkosivustot ovat tänään olleet palvelunestohyökkäyksen kohteena ja palveluihin pääsy on estynyt. Hyökkäyksen estotoimet ovat käynnissä ja palvelut pyritään palauttamaan takaisin mahdollisimman nopeasti. Pahoittelemme tilanteesta aiheutuvaa vaivaa
— Liikenne- ja viestintävirasto Traficom (@TraficomFinland) September 7, 2023
Palvelunestohyökkäyksiä tapahtuu eri organisaatioissa päivittäin. Häiriö näkyy käyttäjälle siten, että verkkosivuille ei pääse tai niiden käyttäminen on hidasta. Häiriöt palveluissa jäävät usein lyhytaikaisiksi.
Videossa tutustutaan tarkemmin kybermaailman liikenneruuhkaan. pic.twitter.com/NEVwvfolu2
— Traficomin Kyberturvallisuuskeskus (@CERTFI) September 7, 2023
Meihinkin osuus aina välillä. Palvelunestohyökkäyksestä on aina hyvä tehdä rikosilmoitus. Näin saadaan hyvä tilannekuva siitä mitä on meneillään. https://t.co/7vtrOIp2zT
— KirsiKarlamaa (@KirsiKarla) September 7, 2023