Autot ajavat tiellä olevan ison vesilammikon yli Helsingin Mechelininkadulla sateen jälkeen 29. kesäkuuta 2025. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Tiedossa runsaita sateita ja erittäin kovaa tuulta

Matalapaine tuo maan etelä- ja keskiosaan mahdollisesti vaarallista säätä torstaiksi ja perjantaiksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan maan etelä- ja keskiosassa sekä Kainuussa voi esiintyä torstaina ja perjantaina rankkasateita ja ukkosta. Lisäksi luoteistuuli voi olla perjantaina erittäin kovaa.

Etelä-Ruotsista läntiseen Suomeen saapuvaan matalapaineeseen liittyvä vesisade voi alkaa maan länsi- ja eteläosassa jo torstaina aamulla, ja päivän mittaan sadealue levittäytyy kohti itää ja pohjoista.

Eniten sataa tämänhetkisen ennusteen mukaan maan keskivaiheilla, missä sademäärä voi yltää jopa 30–50 millimetriin perjantai-iltaan mennessä.

Ukkosta voi esiintyä torstaina päivällä etenkin maan eteläosassa, mutta suurin ukkosen todennäköisyys on torstai-illasta perjantaipäivään maan itäosassa ja Kainuussa.

Kun matalapaineen keskus siirtyy perjantaina vähitellen Suomen itäpuolelle, luoteenpuoleinen tuuli voimistuu. Kovimmat tuulenpuuskat maan etelä- ja keskiosassa voivat puhaltaa perjantaina yli 20 metriä sekunnissa.

Näin kova tuuli tietää vahinkoja puihin ja väliaikaisiin rakennelmiin, kuten telttoihin ja telineisiin.

– Tuulen voimakkuuteen, kuten koko tilanteeseen muutenkin, liittyy vielä paljon epävarmuuksia. Varsin varmalta kuitenkin näyttää, että vakavanlainen säätilanne on tulossa osaan maata. Viikonlopun sää näyttää rauhallisemmalta, sanoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Heikki Sinisalo tiedotteessa.

Maan pohjoisosassa pohjoisenpuoleinen tuuli voimistuu jonkin verran, mutta tuulen tai matalapaineeseen liittyvän vesisateen ei ennusteta aiheuttavan vahinkoja Kainuuta pohjoisempana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)