”Terroristivaltiolta on riistettävä kaikki öljy- ja kaasutulot”

Ukrainan presidentin mukaan yhtäänkään öljydollaria ei pitäisi käyttää Venäjän sodan rahoittamiseen.
Venäjän öljy-yhtiö Rosneftin pääkonttori Moskovassa. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV
Venäjän öljy-yhtiö Rosneftin pääkonttori Moskovassa. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV

– Meidän on varmistettava, että terroristivaltio ei saa voittoa öljyn ja kaasun myynnistä. Jotta Venäjän Ukrainaa ja koko sivistynyttä maailmaa vastaan käytävän sodan jatkoon ei menisi öljydollaria eikä kaasueuroakaan, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi torstai-iltaisessa videopuheessaan Ukrinform raportoi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän totesi, että Euroopan unioni valmistelee kahdeksatta pakotepakettia, joka rajoittaisi Venäjän öljyn merikuljetuksia ja luo työkalupaketin öljytulojen vähentämiseksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Zelenskyi totesi, että tämän pitäisi olla vasta alkua Venäjän energiavaroihin kohdistuville pakotteille, jotta hyökkääjä voidaan pakottaa lopettamaan sota.

Hän kiitti myös ”kaikkia vapaassa maailmassa, jotka työskentelevät tämän tuloksen eteen, edistävät tarvittavia poliittisia päätöksiä ja luovat tarvittavia vaihtoehtoja Venäjän energialle”.

Legendaarisen Madyarin mukaan Nato-kenraalit eivät vielä ymmärrä millainen ekosysteemi droonisodan onnistumisen taustalla piilee.
Evp-upseeri kiinnittää huomiota ukrainalaisten optimismiin.
Ukrainalaiset tiesivät odottaa Venäjän mekanisoituja joukkoja Lymanissa,
Mainos