Teloitukset kadulla järkyttävät – ”Rauha ei kaadu Israelin vaatimuksiin, vaan Hamasin aseisiin”

Tutkija epäilee kahden valtion mallin toimivuutta.
Terroristijärjestö Hamas taistelee kilpailevia klaaneja sekä palestiinalaisia rikollisjengejä vastaan. Hamasin tv-kanava julkaisi videon vastustajien teloituksista 13. lokakuuta. AFP / LEHTIKUVA
Terroristijärjestö Hamas taistelee kilpailevia klaaneja sekä palestiinalaisia rikollisjengejä vastaan. Hamasin tv-kanava julkaisi videon vastustajien teloituksista 13. lokakuuta. AFP / LEHTIKUVA

Israel ja Hamas ovat aloittaneet presidentti Donald Trumpin rauhansuunnitelman toisen vaiheen neuvottelut, vaikka Hamas ei ole palauttanut Israeliin kaikkia menehtyneiden panttivankien ruumiita, mikä sisältyi sopimuksen ensimmäiseen vaiheeseen. Asiasta kertoo The Wall Street Journal. Sen sijaan yksi Hamasin toimittama ruumis osoittautui vääräksi.

Toisessa vaiheessa on määrä käsitellä hankalampia kysymyksiä, kuten Gazan sodanjälkeistä hallintoa, arabijohtoisten joukkojen alaisuudessa toteutettavia uusia turvallisuusjärjestelyjä ja Hamasin aseistariisuntaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hamas on taistellut kilpailevien ryhmittymien kanssa ja suorittanut vastustajiensa julkisia teloituksia pian rauhansopimuksen allekirjottamisen jälkeen pyrkiessään palauttamaan valtaansa.

Ulkopolitiikan asiantuntija ja meppi Mika Aaltolan avustaja, tutkija Henri Vanhanen esittää arvionsa Gazan tilanteesta.

– Gazan rauha ei kaadu Israelin vaatimuksiin, vaan Hamasin aseisiin. Kahden valtion malli ei toimi, jos toinen elää vastarinnasta. Näin on niin kauan kunnes Hamas suostuu demilitarisaatioon. Nyt näyttää kovin päinvastaiselta, Vanhanen sanoo X-päivityksessä.

Myös kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) ottaa kantaa asiaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt kun Israelin poistuessa Gazasta Hamas julkisesti teloittaa palestiinalaisia kaduille, niin näettekö mielenosoituksia? ”Historian oikeasta puolesta” vouhkanneiden vasemmistolaisten väkivallan tuomitsevia some-kirjoituksia? Jännä, en minäkään, Sammallahti kuittaa.

Torjuttujen ohjusten ja droonien määrät ovat häkellyttäviä.
Ali Khamenein kuolema voi johtaa koko valtion pirstaloitumiseen.
Ulkoministeriö ei tällä hetkellä valmistele paluulentoja suomalaisille.
Mainos