Helsingin yliopiston päärakennus., LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

TE: Tällä koulutuksella noustaan yritysjohtajaksi

Valtaosalla yritysjohtajista on kauppatieteiden maisterin tutkinto.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kauppatieteiden maisterin koulutus on yritysjohtajien yleisin tutkinto, selviää Talouselämän selvityksestä.

Talouselämä selvitti Suomen sadan vaikutusvaltaisimman yrityspäättäjän koulutuksia, toimialoja ja urapolkuja.

Selvityksen mukaan 55 prosenttia listan päättäjistä on käynyt kaupallisen alan koulutuksen. Suurin osa on kauppatieteiden maistereita, mutta listalla on myös muutamia kandeja ja tohtoreita.

Noin neljänneksellä (26 prosenttia) on diplomi-insinöörin tutkinto tai vastaava ulkomainen tutkinto, ja osalla on sekä kauppatieteellinen että tekninen koulutus. Myös tekniikan lisensiaatteja ja tohtoreita mahtuu listalle muutamia.

Erityisesti joukon ulkomaalaisilla henkilöillä on myös humanistisia tai valtiotieteellisiä tutkintoja.

Lisäksi listalla on yksittäisiä oikeustieteilijöitä ja luonnontieteilijöitä sekä muutama maa- ja metsätaloustieteellisessä tiedekunnassa opiskellut.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)