Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin mukaan Suomen talouden elpyminen näyttää aiemmin arvioitua vahvemmalta.
Rehn piti Euroopan ja Suomen talouden näkymistä esituksen Petteri Orpon (kok.) hallituksen budjettiriihessä tiistaina. Esityksen sisällöstä kertovan TalousElämän mukaan Rehn totesi esityksessään, että viennin ja teollisuustuotannon kehitys on ollut vahvaa.
– Investointien kehitys on edelleen eriytynyttä: yksityiset investoinnit kasvoivat kohtuullisesti, mutta asuinrakentamisen lama jatkuu, hän arvioi.
Suomen Pankin lyhyen aikavälin mallit ennakoivat talouskasvun jatkuvan lähikuukausina. Vuoden kolmannelle neljännekselle ennakoidaan keskimäärin 0,8 prosentin kasvua.
– Yritysten ja kuluttajien luottamuksen vahvistuminen sekä teollisuuden uusien tilausten määrän kasvu tukevat myönteistä näkymää, hän arvioi esityksessä.
Rehn totesi esityksessään, että euroalueen talous on osoittautunut iskunkestävämmäksi kuin mitä Lähi-idän kriisin alussa arvioitiin. Hän kuitenkin lisäsi, ettei energiashokki ole vielä ohi.
– Riskit talouskasvulle ovat alasuuntaisia, ja inflaatioriskit yläsuuntaisia. Tällä hetkellä ei merkkejä energiahintashokin kerrannaisvaikutuksista. EKP:n neuvosto ei sitoudu ennalta mihinkään korkopolkuun, Rehn toteaa esityksessä.