Palvelualojen ammattiliitto PAM on julistanut lakon ja muita työtaistelutoimia kaupan alalle. Myymälöitä koskeva lakko alkaa keskiviikkona.
K-Citymarketin ketjujohtaja Ari Sääksmäki kertoo Talouselämälle tavoitteeksi sen, että lakoilla on mahdollisimman pieniä vaikutuksia asiakkaille.
– Pyrimme pitämään kaikki kaupat auki. Kauppiasvetoisessa liiketoimintamallissamme kauppiaat eivät ole lakossa, ja pyrkivät kyllä kaikin keinoin pitämään kaupat auki, hän kertoo TE:lle K-kauppojen tilanteesta.
Hänen mukaansa lakot voivat näkyä lähinnä yksittäisten kauppojen osalla aamun ensimmäisissä ja illan viimeisissä aukiolotunneissa.
Turun Kupittaan K-Citymarketin kauppias Hannu Aaltonen kertoo, että myymälän 24h-aukioloaikaa joudutaan ehkä hiukan rajoittamaan.
– Se on ehkä nyt ensisijaisesti, mutta ei välttämättä muuta, hän ennakoi TE:lle.
Myös S-ryhmä pyrkii pitämään mahdollisimman monet myymälät avoinna.
– Pyrimme omalla toiminnallamme ja varautumisella varmistamaan myymälöiden aukiolon ja tuotteiden saatavuuden mahdollisimman hyvin, kertoo S-ryhmän päivittäistavarakaupan johtajan Sampo Päällysaho TE:lle.