Tästä Suomen, Ruotsin ja Turkin neuvotteluissa on kyse

Tutkijan mukaan Turkki on tyytymätön Yhdysvaltojen politiikkaan Syyriassa.
Suomi, Ruotsi ja Turkki allekirjoittivat Madridin huippukokouksessa yhteisymmärrysasiakirjan. LEHTIKUVA / HANDOUT / NATO
Suomi, Ruotsi ja Turkki allekirjoittivat Madridin huippukokouksessa yhteisymmärrysasiakirjan. LEHTIKUVA / HANDOUT / NATO

Suomen, Ruotsin ja Turkin virkamiehet kokoontuvat perjantaina keskustelemaan maiden hyväksymän yhteisymmärrysasiakirjan sisällöstä.

Turkki on suhtautunut hyvin kielteisesti Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyteen. Ulkopoliittisen instituutin tutkijan Toni Alarannan mukaan Turkki on tyytymätön ennen muuta Yhdysvaltain Syyria-politiikkaan.

– Se on tyytymätön ennen muuta USA:n Syyria-politiikkaan. Suomen ja Ruotsin hakemusten jumittaminen on tapa tuoda tämä koko allianssin agendalle.

– Toki myös Suomen ja Ruotsin liberaali suhtautuminen kurdien poliittiseen toimintaan on mukana, varsinkin Ruotsia pidetään laajasti Turkissa PKK:n eurooppalaisena päämajana, Alaranta kirjoittaa Twitterissä.

Tutkijan mukaan Turkin minimitavoite on muuttaa Suomen ja Ruotsin linjauksia. Koko Naton Syyria-politiikan muuttaminen on puolestaan Turkin maksimitavoite.

Suomi, Ruotsi ja Turkki allekirjoittivat kesäkuussa Madridin huippukokouksessa niin sanotun yhteisymmärrysasiakirjan, jossa maat lupaavat ottaa huomioon toistensa turvallisuushuolet.

Antti Häkkäsen mukaan Yhdysvallat haluaa ripeitä muutoksia vahvuuksiinsa Euroopassa.
Amiraalin mukaan länsi aseisti Ukrainaa liian hitaasti.
Joukon ytimen muodostaa Ruotsin noin 600 sotilaan taisteluosasto.
Mainos