Tässä on RQ-4D – Naton jättilennokki Euroopassa

Amerikkalaistekoinen Global Hawk on 15-metrinen tiedustelulennokki.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ensimmäinen Naton viidestä RQ-4D -jättilennokista on laskeutunut Eurooppaan.

Kone saapui Italian Sisilian Sigonellan lentotukikohtaan torstaina. Yhdysvaltain ilmavoimien Northrop Grumman Block 40 Global Hawk -lennokista kehitettyjä lennokkeja käytetään erityisesti havainnointiin ja tarkkailemiseen.

Koneen AGS-järjestelmän kerrotaan parantavan havainnointia ja antavan tukea monenlaisille operaatioille. Niitä ovat esimerkiksi maajoukkojen ja siviiliväestöjen suojelu, rajavalvonta ja meriturvallisuus, terrorismin vastaiset operaatiot, kriisinhallinta ja humanitaarinen apu luonnonkatastrofien yhteydessä.

Kyseessä on yksi Naton suurimmista miehittämättömistä tarkkailulennokeista. Se pystyy lentämään äärimmäisissä korkeuksissa jopa 30 tuntia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)