Ukrainalaispanssari Donetskin alueella. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV

Tässä on rintaman kuumin paikka: Venäjä kokosi 110 000 sotilaan hyökkäysjoukon

Hyökkääjä matelee kohti Donetskin alueella sijaitsevaa tärkeää kaupunkia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjä on kerännyt 110 000 sotilasta Itä-Ukrainassa sijaitsevan Pokrovskin kaupungin lähettyville, arvioi Ukrainan asevoimien komentaja, kenraalieversti Oleksandr Syrskyi. Asiasta kertoo CNN.

Syrskyin mukaan Pokrovskin seutu onkin tällä hetkellä rintaman ”kuumin paikka”.

Vaikka Pokrovsk ei ole kaupunkina suuri, on se merkittävä teiden ja rautateiden risteyskohta ja tärkeä pala osa Ukrainan huoltoverkkoa. Se muodostaakin yhdessä Kostjantynivkan, Kramatorskin ja Slovianskin kaupunkien kanssa puolustusketjun, jolla Ukraina pyrkii pitämään kiinni niistä Donetskin alueen osista, joita se edelleen hallitsee.

Venäjä on taas yrittänyt vallata Donetskin alueen länsiosassa sijaitsevaa kaupunkia jo lähes vuoden ajan. Yksi hyökkäysyritys toisensa jälkeen on kuitenkin törmännyt Ukrainan puolustuslinjoihin.

Ajatuspaja ISW:n mukaan Venäjä oli alun perin tavoitellut Pokrovskin valtaamista suoralla hyökkäyksellä, mutta ukrainalaispuolustajien sitkeys pakotti Kremlin muuttamaan suunnitelmiaan. Droonit ovat olleet avainasemassa hyökkääjän torjumisessa.

Lisäksi Ukrainan yllätyshyökkäys Kurskin alueelle viime syksynä pakotti Venäjän siirtämään joukkoja Itä-Ukrainasta pohjoiseen. Parhaimmillaan Kurskiin lähti jopa 63 000 venäläistä ja 6000 pohjoiskorealaista sotilasta.

– Tämä mahdollisti vihollisen paineen heikentämisen päärintamilla sekä joukkojemme uudelleenjärjestelyn. Ja Pokrovskin valtaaminen, josta vihollinen kertoi syyskuussa 2024, ei ole toteutunut, kiitos Kurskin operaation, Syrskyi kommentoi.

Nyt Venäjä yrittää saartaa Pokrovskin etenemällä kaupunkin etelä- ja koillispuolella. Hyökkäykset ovat pieniä, koostuen moottoripyörillä ja mönkijöillä liikkuvista parin sotilaan ryhmistä.

Syrskyin mukaan Venäjän tavoitteena on kuitenkin nyt ensisijaisesti propagandavoitto.

– [He haluavat] aiheuttaa psykologisen vaikutuksen. Laittaa kuuluisan venäläisen sotilaan astumaan sinne, pystyttää lipun ja julistaa uuden pseudovoiton, Syrskyi tiivistää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
itsenäisyyspäivä

”Eläköön rakas Suomi”

Petteri Orpon mukaan itsenäisyys tuntuu haasteiden keskellä kaikkein näkyvimmältä.

itsenäisyyspäivä

”Eläköön rakas Suomi”

Petteri Orpon mukaan itsenäisyys tuntuu haasteiden keskellä kaikkein näkyvimmältä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)