Tämä yhtiö hylkää 99,9 prosenttia työnhakijoista

Bending Spoons palkkasi viime vuonna vain 0,04 prosenttia työhakemuksen jättäneistä.
Bending Spoons -yhtiö sai viime vuonna yli 800 000 työhakemusta. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Bending Spoons -yhtiö sai viime vuonna yli 800 000 työhakemusta. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Italialainen teknologiayhtiö Bending Spoons sai viime vuonna yli 800 000 työhakemusta, mutta palkkasi vain 286 henkilöä. Vain alle 0,04 prosenttia hakemuksista tuli siis hyväksytyksi.

Vertailun vuoksi: aiheesta kertovan Wall Street Journalin mukaan Yhdysvaltain huippuyliopistot hyväksyvät noin neljä prosenttia hakemuksista.

– Jos ihmiset näkisivät konepellin alle ja ymmärtäisivät, miten teemme tätä, he pitäisivät meitä hulluina. Toivottavasti kuitenkin hyvällä tavalla, toimitusjohtaja Luca Ferrari kommentoi rekrytointeja WSJ:lle.

Viimeisen parin vuoden aikana yhtiön saamien työhakemusten määrä on noussut 110 000:sta 360 000:een ja yhä 800 000:een. Viime vuonna 60 000 hakijaa läpäisi ensimmäisen seulontavaiheen ja pääsi mukaan testeihin, jolla mitattiin heidän päättelykykyään, harkintakykyään ja oppimisnopeuttaan. Testien perusteella jäljelle jäi 3 300 hakijaa, jotka kutsuttiin haastatteluun.

– Tavallinen työhaastattelu ei käytännössä ennusta mitään. Se on kuin kolikonheitto. Se on käytännössä täysin hyödytön, Ferrari linjaa.

Jotta haastatteluista tulisi hyödyllisiä, Bending Spoons teki niistä mahdollisimman tieteellisiä. Kysymykset on hiottu tappiin ja vastaukset arvioidaan ennalta määriteltyjen kriteerien mukaan. Myös laadulliset vastaukset muutetaan numeeriseen muotoon ja syötetään rekrytointialgoritmeihin. Kun pisteet on laskettu, suosittelijat tarkistettu ja päätökset arvioitu, jäljellä on enää hyvin harva. Lopulliset rekrytointipäätökset tehdään tiimissä, jossa työskentelee data-analyytikkoja, ohjelmistoinsinöörejä ja tekoälytutkijoita.

Vuosien varrella yhtiön rekrytointiprosessin on läpäissyt noin 700 henkilöä. Pääosin heidän tehtävänsä on siirtyä Bending Spoonsin ostamasta yrityksestä toiseen tehden niihin suuria muutoksia: he kirjoittavat koodia uudelleen, rakentavat infrastruktuuria uudelleen ja suunnittelevat yrityksiin uudet käyttöliittymät nollasta asti.

Ferrarin mukaan rekrytointipolitiikka on yhtiölle iso valttikortti.

– Kykymme tunnistaa poikkeuksellisen lahjakkaita ja motivoituneita ihmisiä hyvin varhaisessa vaiheessa heidän uraansa, sekä halumme antaa heille poikkeuksellisen paljon vastuuta ja valmennusta, on ollut meille ratkaiseva kilpailuetu, Ferrari kommentoi.

OP Pohjolan päästrategi Lippo Suominen on yllättynyt siitä, että bensiinin hinta ei ole laskenut.
Rakentamisen ja teollisuuden liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa.
Työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi toukokuussa 9,9 prosenttia viime vuoden toukokuuhun verrattuna.
Mainos