Vakuutusyhtiö If selvitti nykyisten ja potentiaalisten sähköautoilijoiden suurimpia huolia asiakaskyselyllä. Suurimmaksi huolenaiheeksi nousi selvästi sähkön loppuminen kesken ajon.
Ifin vahinkotilastoista selviää, että sähkön loppuminen ei kuitenkaan ole kovin suuri riski sähköautoilijalle. Täyssähköautoja ei esimerkiksi hinata sen enempää kuin hybridejäkään.
– Huoli on ymmärrettävä, mutta sähköautojen hinaaminen esimerkiksi rengasrikkojen vuoksi on yleisempää kuin akun loppumisen vuoksi, kertoo Ifin ajoneuvovakuutuksista vastaava johtaja Eero Färkkilä.
Ifin pohjoismaisista tilastoista nähdään, että yleisesti täyssähkö- ja hybridiautoja hinataan hieman useammin kuin bensa-autoja. Hinausten korkeampi määrä johtuu pääasiassa siitä, että niissä on enemmän uutta teknologiaa.
– Tämä on nähtävissä jo Suomessa, mutta Ifin toimintamaista myös Norjassa, jossa autokannan sähköistyminen paljon pidemmällä, selventää Färkkilä.
Sähköautojen hinauksessa pitää käyttää kokenutta ammattilaista. Luotettavan hinauksen voi tilata vakuutusyhtiön kautta.
– Vääränlaisella kalustolla voi ajoneuvoille aiheuttaa vahinkoa. Kannattaa tilata mieluummin hinausauto paikalle kuin säätää kaverin kanssa, Färkkilä kommentoi.
Kuluvan vuoden tammi-lokakuussa Suomessa on ensirekisteröity sähköautoja 45 prosenttia viime vuotta enemmän, vaikka sähköautojen saatavuus ja pitkät toimitusajat ovatkin jarruttaneet sähköistymistä.