Useat suomalaiset kauppaketjut ovat joutuneet erikoisen riesan kohteeksi, kertoo Taloussanomat. Kyse on aikuisesta suomalaisesta miehestä, joka häiritsee liikkeitä ja niiden asiakkaita esiintymänä kaupan myyjänä. Kiusanteon kohteeksi ovat joutuneet muun muassa Puuilo, K-rauta ja Tokmanni.
Kaupan ”myyjänä” esiintynyt mies on esittänyt asiakkaille asiattomia kommentteja ja käyttäytynyt provosoivasti. TalSan mukaan mies on kuvannut tilanneita myös salaa ja julkaissut videoita verkossa ilman henkilöiden suostumusta.
Tilanteissa mies on estänyt asiakkaita esimerkiksi ostamalla tuotteita väittämällä, että niissä olisi ”ostorajoitus”. Eräässä toisessa tilanteessa mies kielsi asiakasta ottamasta tuotetta hyllystä, jotta hän ei ”myyjänä” joutuisi hyllyttämään tuotteita lisää.
Puuilon toimitusjohtaja Juha Saarela kertoo TalSalle, että miehen toiminta on ketjun tiedossa. Asiasta on toimitusjohtajan mukaan tehty rikosilmoitus. Toimitusjohtajan mukaan mies on häiriköinyt ainakin kolmessa eri Puuilon myymälässä.
Hän huomauttaa, että toiminnassa ei ole kyse huumorista, vaan se aiheuttaa suoraa taloudellista vahinkoa yritykselle. Kauppaketjun edustajana asiattomasti esiintyvä valemyyjä aiheuttaa Puuilolle myös mainehaittaa.
Aiemmin tapauksesta on kertonut myös Keski-Uusimaa. Lehden tietojen mukaan miehestä on tehty lähes 50 rikosilmoitusta viimeisen kahden vuoden aikana. Poliisille tehdyt rikosilmoitukset eivät kuitenkaan ole johtaneet mihinkään. K-U:n tietojen mukaan mies on esiintynyt valemyyjänä Keravan ja Järvenpään alueella.