Talous on kasvusuunnassa – ”Piinkova lukema piti kutinsa”

Ekonomistin mukaan hyviä uutisia on saatu sekä kotimaisesta kysynnästä että vientialoilta.
Ihmisiä Citycenter-ostoskeskuksessa Helsingissä. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN
Ihmisiä Citycenter-ostoskeskuksessa Helsingissä. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Tilastokeskus julkisti tänään pitkään odotetun varsinaisen kansantalouden tilinpidon mukaisen arvion kuluvan vuoden ensimmäisen neljänneksen bruttokansantuotteesta.

Arvioin mukaan Suomen bruttokansantuote kasvoi neljännesvuositasolla 0,9 prosenttia suhteessa viime vuoden viimeiseen neljännekseen. Vuositasolla oltiin 1,1 prosenttia viime vuoden tason yläpuolella.

– Bruttokansantuotteen ennakkotieto oli niin vahva, että laajasti epäiltiin sen sulavan tarkistuslaskennassa. Näin ei käynyt, vaan piinkova lukema piti kutinsa. Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvist sanoo tiedotteessa.

Appelqvistin mukaan kuukausi sitten Tilastokeskus aiheutti pienimuotoisen kohun, kun se julkisti alkuvuoden kasvusta ennakollisen arvion, joka ylitti ekonomistien odotukset selvällä marginaalilla. Tänään julkistetussa kansantalouden tilinpidon mukaisessa perusteellisemmassa laskennassa ennakkotieto jäi voimaan.

– Ellei Lähi-idän kriisi eskaloidu pelättyä pahemmin, on pitkästä aikaa edessä kuluvaa vuotta koskevien suhdanne-ennusteiden korjaaminen ylöspäin, ekonomisti arvioi.

Poimintoja videosisällöistämme

Ennakkotietoihin verrattuna nyt saatiin tarkempi kuva talouskasvun rakenteesta bruttokansantuotteen alaerien osalta. Appelqvistin mukaan kasvu oli laaja-alaista. Sekä yksityinen kulutus ja investoinnit että vienti vahvistuivat.

– Julkiset investoinnit suorastaan räjähtivät nousuun, kun F-35-hävittäjähankintoja alettiin kirjata puolustusinvestointeihin.

Yksityisen kulutuksen osalta mitattiin kolmas peräkkäinen kasvuneljännes, ja nousutahti kiihtyi selvästi.

– Alkuvuoden talouskasvu ei ollut minkään yksittäisen tekijän varassa, vaan nousulla oli useampi moottori. Hyviä uutisia on vuoden mittaan saatu sekä kotimaisesta kulutuskysynnästä että vientiin painottuvilta teollisilta toimialoilta. Hävittäjähankinnat nostavat julkisia investointeja, mutta lähtökohtaisesti ne eivät kasvata Suomen bruttokansantuotetta, koska kyseessä on ulkomailta tuleva tuonti, ei kotimainen tuotanto, sanoo Appelqvist.

Bruttokansantuotteen kehitys kääntyi kasvun puolelle jo viime vuoden viimeisellä neljänneksellä, mutta nousu on vauhdittunut kuluvan vuoden alkupuolella. Toimialoittain tarkasteltuna kasvu oli erittäin laaja-alaista.

– Vahvat luvut haastavat viimeaikaisia suhdanne-ennusteita, joissa kuluvan vuoden talouskasvu jää tyypillisesti vaatimattomaksi. Jo nyt toteuma ylittää monessa tapauksessa koko kuluvalle vuodelle ennustetun talouskasvun.

Suurimmat piilovastuut ovat Metalla, jonka taseessa ei näy noin 420 miljardin dollarin velvoitteita.
Akavan pääekonomisti Pasi Sorjosen mukaan näin hyvää jaksoa ei ole nähty taloudessa pitkään aikaan.
Mainos