Tallink aikoo lopettaa Marabou-tuotteiden myynnin laivoillaan

Syynä ovat omistajan Venäjä-kytkökset.
Tallink-varustamon Baltic Princess. Arkistokuva. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO
Tallink-varustamon Baltic Princess. Arkistokuva. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

Laivayhtiö Tallink harkitsee Marabou-tuotteiden myynnin keskeyttämistä laivoillaan. Laivayhtiö kertoo asiasta Twitter-tilillään.

Syynä ovat Maraboun omistavan yhdysvaltalaisen elintarvikeyhtiö Mondelezin Venäjä-kytkökset. Yhtiö ei ole vetäytynyt Venäjältä sodan alkaessa Ukrainassa. Yritys siis maksaa edelleen veroja hyökkäyssotaa käyvän Venäjän kassaan.

Mondelez omistaa Maraboun lisäksi monia muitakin tunnettuja tuotemerkkejä, kuten Toblerone, O’boy ja Oreo.

– Tallink on ollut yhteydessä Mondeleziin ja kritisoinut voimakkaasti heidän päätöstään jatkaa toimintaa Venäjällä. Tänään harkitsemme tuotteiden tilausten keskeyttämistä siihen asti, kunnes Mondelez on tehnyt päätöksen Venäjän tuotannon ja myynnin lopettamisesta, Tallink kirjoittaa Twitterissä.

Tallinkin ilmoitus on vastaus kokoomuksen kansanedustajan Timo Heinosen (kok.) vetoomukseen, jossa hän toivoi useiden suomalaisten yritysten poistavan Mondelezin tuotteet myynnistä.

LUE MYÖS:
Maraboun myynti lopetetaan ruotsalaisjunissa – syynä Venäjä-kytkökset
Kohu Maraboun omistajan ympärillä kiihtyy – boikotti laajenee

Sofia Vikmanin mukaan positiiviset talousuutiset valavat uskoa kotitalouksiin.
Venäjällä ajatellaan perinteisesti, että valta asuu Moskovassa. Siksi rajoitukset voivat osua nyt kipeään paikkaan.
Kuluttajien luottamus koheni kesäkuussa korkeimmalle tasolleen sitten helmikuun 2022.
Mainos