Suosittu ravintolisä kiellettiin Tanskassa: Suomessa sitä myydään edelleen

Aineen epäillään vaikuttavan hormoneihin, maksaan ja keskushermostoon.
Rohtokoisio eli ashwagandha on ravintolisissä käytetty kasvi. WIKIMEDIA COMMONS/DINESH VALKE, CC-BY-SA-2.0
Rohtokoisio eli ashwagandha on ravintolisissä käytetty kasvi. WIKIMEDIA COMMONS/DINESH VALKE, CC-BY-SA-2.0
Rohtokoisio eli ashwagandha on ravintolisissä käytetty kasvi. WIKIMEDIA COMMONS/DINESH VALKE, CC-BY-SA-2.0
Rohtokoisio eli ashwagandha on ravintolisissä käytetty kasvi. WIKIMEDIA COMMONS/DINESH VALKE, CC-BY-SA-2.0

Tanskassa ashwagandhaa sisältävien elintarvikkeiden ja ravintolisien myynti on kielletty mahdollisten terveyshaittojen vuoksi. Maan elintarvikeviranomaisen mukaan kielto perustuu Tanskan teknillisen yliopiston tekemään riskinarvioon.

Arvion mukaan ashwagandhalla voi olla haitallisia vaikutuksia sukupuolihormoneihin ja lisääntymiseen. Sen on arvioitu voivan vaikuttaa myös aineenvaihduntaan, immuunijärjestelmään ja keskushermostoon. Tämän vuoksi ashwagandhaa sisältävien tuotteiden myynti elintarvikkeina on Tanskassa laitonta.

Ashwagandha tunnetaan myös nimellä rohtokoisio ja Withania somnifera. Kasvia käytetään ravintolisissä, jauheissa ja juomissa, ja sitä markkinoidaan muun muassa stressin ja väsymyksen lievittämiseen sekä unen tukemiseen.

Alankomaissa viranomainen suosittelee välttämään käyttöä

Myös Alankomaiden kansanterveys- ja ympäristöinstituutti RIVM on kiinnittänyt huomiota ashwagandhan mahdollisiin haittoihin. Se suositteli vuonna 2024 kuluttajia välttämään ashwagandhaa sisältäviä ravintolisiä ja teetä.

RIVM mukaan lääkäreille on ilmoitettu tapauksista, joissa ashwagandhaa käyttäneillä ihmisillä on havaittu muun muassa maksavaurioita sekä muutoksia kilpirauhashormonien ja kortisolin pitoisuuksissa. Viranomainen korostaa, että haittavaikutuksista on edelleen verrattain vähän tutkimustietoa.

Erityisen varovainen viranomainen on raskauden aikana. RIVM suosittelee varovaisuusperiaatteen vuoksi, ettei ashwagandhaa sisältäviä kasvirohdosvalmisteita käytettäisi raskauden aikana.

Suomessa ashwagandhaa sisältäviä ravintolisiä ei ole vastaavalla tavalla kielletty, ja tuotteita on edelleen myynnissä. Tanskan ja Alankomaiden viranomaislinjaukset kuitenkin osoittavat, että kasvin mahdolliset haittavaikutukset ovat nousseet Euroopassa aiempaa tarkemman arvioinnin kohteeksi.

Eläinlääkäri pitää koiran selviytymistä poikkeuksellisena.
Mittavat energialaskut pakottivat yrittäjän etsimään radikaalin ratkaisun.
Kyselyn mukaan 38 prosenttia kokee, että leipä on tuoretta vain ostopäivänä.
Mainos