Suosittu koirarotu ei sovi jokaiseen kotiin, vaatimukset voivat yllättää

Suloisen ulkokuoren takaa löytyy koirarotu, jonka todellinen luonne yllättää monet.
Suloisen ulkokuoren taakse kätkeytyy vaativa luonne. WIKIMEDIA COMMONS/FLICKR/MIKE, CC-BY-2.0
Suloisen ulkokuoren taakse kätkeytyy vaativa luonne. WIKIMEDIA COMMONS/FLICKR/MIKE, CC-BY-2.0
Suloisen ulkokuoren taakse kätkeytyy vaativa luonne. WIKIMEDIA COMMONS/FLICKR/MIKE, CC-BY-2.0
Suloisen ulkokuoren taakse kätkeytyy vaativa luonne. WIKIMEDIA COMMONS/FLICKR/MIKE, CC-BY-2.0

Suosittu koirarotu ei sovi jokaiseen kotiin. Rodun vaatimukset voivat tulla monelle yllätyksenä, ja yhä useampi koira tarvitsee uuden kodin, kertoo ruotsalainen TV4.

Pieniamerikanpaimenkoira eli MAS (lyhenne englannin kielen nimestä Miniature American Shepherd) oli vuonna 2025 Ruotsin kuudenneksi rekisteröidyin koirarotu. Ruotsin kennelliitto hyväksyi rodun vuonna 2018, jolloin koiria rekisteröitiin 333. Vuonna 2025 määrä oli jo lähes 3 000.

Koirankasvattaja Mirre Linkfeldtin mukaan osa ostajista olettaa pienen koon tarkoittavan, että koira olisi suuria rotuja helpompi. Näin ei kuitenkaan ole.

Koirakouluttaja Fredrik Steen arvioi, että pieni koko, siniset silmät ja tuuhea turkki saavat koiran vaikuttamaan helposti hoidettavalta seurakoiralta.

– Pieniamerikanpaimenkoiran ostaminen on kuitenkin kuin hankkisi saksanpaimenkoiran tai malinoisin. Ne ovat äärimmäisen vaativia rotuja, Steen sanoo TV4:lle.

Hänen mukaansa seurakoira-termi voi johtaa harhaan. Pienikin koira tarvitsee runsaasti liikuntaa, virikkeitä ja koulutusta.

Linkfeldt kehottaa ostajia perehtymään rodun ominaisuuksiin ennen hankintaa. Kasvattajien pitäisi hänen mukaansa arvioida tarkemmin, sopiiko koira ostajan elämäntilanteeseen, ja tarvittaessa kieltäytyä myymästä pentua.

Koirarotu yleistyy Suomessakin

Suomessa pieniamerikanpaimenkoira on vielä melko uusi mutta nopeasti yleistynyt rotu.

Rodun rekisteröinti alkoi vuonna 2018, jolloin Kennelliittoon merkittiin 26 koiraa. Vuonna 2021 rekisteröintejä tehtiin jo 154, ja vuoden loppuun mennessä Suomessa oli yhteensä 321 rekisteröityä pieniamerikanpaimenkoiraa.

Vapaana liikkuvista kissoista on tehty alueella useita havaintoja.
Mainos